Virant: Poslanec Simčič naj sporno spričevalo pokaže javnosti
29. feb. 2012 12:47 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Predsednik državnega zbora Gregor Virant od poslanca DeSUS Ivana Simčiča pričakuje, da bo v kratkem pojasnil vse nejasnosti okoli domnevno ponarejenega srednješolskega spričevala. Simčič naj bi to tudi storil, je na današnji novinarski konferenci povedal Virant. Napovedal je tudi varčevanje državnega zbora.
Virant je danes znova ocenil, da ta zgodba meče zelo slabo luč na celoten državni zbor, saj ustvarja vtis, da v njem sedijo le goljufi in ponarejevalci. Zato predsednik državnega zbora meni, da so državljani upravičeno jezni ter imajo pravico do pojasnila.
Če namreč težav s spričevalom ni, pravi Virant, naj Simčič spričevalo pokaže javnosti. Če pa je nekdo ponaredil diplomo oziroma spričevalo ali lagal delodajalcu o svoji izobrazbi, potem ni primeren za poslanca, je dodal Virant. Povedal je, da sta s Simčičem danes tudi govorila, Simič pa mu je obljubil, da se bo v kratkem na javnost obrnil s pojasnilom.
Virant se je dotaknil tudi nakupa zelo zmogljivih prenosnih računalnikov, ki so namenjeni poslancem. Po njegovih besedah bi bila nabava takih računalnikov v normalnih gospodarskih razmerah nekaj običajnega, v sedanjih razmerah pa ta nabava ni bila gospodarna.
Poudaril je, da je bil razpis objavljen lanskega novembra, torej v času prejšnjega mandata, zato sedanji sklic s tem nima nič. Ker pa bi bila prekinitev pogodbe oziroma vrnitev računalnikov negospodarna, bodo te računalnike uporabljali.
Virant je tako vse poslanske skupine pozval, naj računalnike tudi prevzamejo, saj bodo začeli z elektronskim oziroma brezpapirnim poslovanjem. Stare računalnike pa bodo podarili javnim institucijam, lahko tudi policiji, je dodal predsednik državnega zbora.
Ob tem je izpostavil, da v tem mandatu negospodarnih nabav ne bo. V zvezi s tem je Virant državnozborskim službam tudi že dal usmeritve, da morajo biti nakupi gospodarni.
Predsednik državnega zbora je še dodal, da v državni zbor prihaja čas zniževanja javne porabe, tako kot v celotnem javnem sektorju. Pri rebalansu bo poslancem predlagal zniževanje sredstev za izobraževanje, za delo poslanskih skupin, pavšale za delo v volilnih okrajih, za nabavo literature, potovanja v tujino in še za nekatera druga področja. Prav tako treba rešiti vprašanje restavracije, kjer se plačuje kosila pod stroškovno ceno, je povedal Virant.
Po njegovih besedah morajo namreč poslanci pokazati, da se zavedajo stanja, v katerem je država. Če bo vlada z rebalansom nižala stroške javnega sektorja za pet odstotkov, potem jih morajo v državnem zboru znižati za več kot toliko, meni predsednik te institucije.
Če pa se bodo morda plače v javnem sektorju nekoč znižale za pet odstotkov, jih morajo v državnem vrhu znižati za najmanj deset odstotkov, je še dodal. "In če se bo v javnem sektorju odpuščalo, je najmanj, kar moramo narediti, da ukinemo državni svet," pravi Virant.
Poslanske skupine so minuli teden podale tudi svoje predloge za ustavne spremembe. Virant se namerava že prihodnji teden sestati s predsedniki parlamentarnih strank, da bi ugotovili, kateri predlogi bi lahko dobili dvotretjinsko podporo poslancev, ki je potrebna za spremembo ustave.
Predsednik državnega zbora predloga Liste Virant za spremembe zakona o poslancih glede znižanja nadomestil funkcionarjem ni želel podrobneje komentirati, saj da je besedilo trenutno v koalicijskem usklajevanju. Želi si, da bi ta predlog postal tudi skupni predlog vseh poslancev.
V kolikor pa do usklajene rešitve ne bo prišlo, bodo zakon predložili sami. Virant je namreč prepričan, da gre tukaj za pomembno sporočilo, torej, da se najvišja institucija v državi zaveda časov, v katerih živimo in da so pripravljeni varčevati tudi pri sebi.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke