Bo znala Tanja Fajon na Brgleza dovolj močno ali spretno pritisniti? Nenazadnje, saj si tudi on s tem lahko kupi mesto na vrhu kandidatne liste za evropske volitve. Z njim bi bila ponudba na levi sredini popolna, na desni pa seveda z Brglezovo kolegico v evropskem parlamentu Ljudmilo Novak. Tudi njej ob standardnem rezultatu ne uide položaj nosilke liste NSI. Brglezu bi se dalo popihati na dušo s podatkom, da je SD dala tri predsednike republike: z izjemo Janeza Drnovška.
A vse te težke dileme (težke bolj za ljudi, ki bodo zaradi kandidature ostali brez pravega dopusta, pa še predrzne odškodnine za to ne bi dobili, tako kot nekateri ministri Janševe vlade) niso nič v primerjavi zdravstvom ali RTV-jem. Vlada (bolje rečene Gibanje Svoboda) je ta teden z uveljavljanjem svojih zakonov po hitrem postopku le demonstrirala, da ji po glavi ne gre le kadrovanje. »Ne bomo dopustili, da politiko vlade vodi opozicija,« je v Večeru izgovoril samoumevnost vodja poslancev SD Jani Prednik.
Besede tedna je bila depolitizacija. Izgon politike iz javnega radia in televizije. Nedavno sem se pogovarjal z direktorjem radia Mirkom Štularje in tudi sam bom zadovoljen, ko se bo našla politična garnitura, ki bo presegla logiko, po kateri je tisti, ki piše in potrjuje zakon o RTV ter definira financiranje, prepričan, da ima ključno besedo tudi pri upravljanju RTV Slovenija. Nikomur ni dobro dajati bianco menice.
S še veljavnim zakonom je v upravljanje zavoda vgrajen močan neposreden vpliv strank. Od vladajočih politikov je preveč odvisno, kako to možnost (zlo)rabijo. Kako resnično se bo (de)politizirala RTV, pa bodo pokazale izkušnje. Še prej pa bo treba počakati na dejanski sprejem in uveljavitev zakonske novele. Ni za odmet bojazen, da bodo predstavniki civilne družbe v organih upravljanja prej kot ne le podaljški politike. Tako kot so bili nemalokrat že do zdaj, če že niso bili že neposredno strankarsko imenovani.
A pred tem bo ali naj bi bil po volji SDS izpeljan referendum. O čem? Bodo volivci dali ali odtegnili zaupnico javni RTV? Kaj bi se, denimo, zgodilo z nacionalko, če bi izpadlo, da je več ljudi proti stavkajočemu novinarskemu kolektivu? Bo več glasov nabral Marcel Štefančič ali Jože Možina? Erika Žnidaršič ali Igor Pirkovič? Koliko »jebeno več« jih bo na kateri strani?
Na kateri strani pa je stranka Levica? Glede zdravstva je tako kot vedno v opoziciji. Šarčeva vlada je padla (odšla sta finančni in zdravstveni minister iz kvote LMŠ) zaradi siljenja k zdravstveni reformi po okusu Levice. Tokrat so razmerja sil drugačna. Nasprotovanje Levice je zdaj lahko dano kar na zapisnik. Tudi koalicijska pogodba se je izkazala prej kot ne za nekak zapisnik; veljal je tisti hip, ko se je podpisovala. In potem nič več.
Kdo jih ima »jebeno več«, Marcel Štefančič ali Jože Možina? (KOMENTAR)
17. jul. 2022 6:00
Medtem ko se evropski poslanci z večjim ali manjšim navdušenjem potegujejo za predsednika države (Milan Zver, Romana Tomc, Lojze Peterle, kandidiral bi Ivo Vajgl, pa mu stranka SAB izginila …), se Milan Brglez iz SD punta. Menda nič ne ve o tem. A bi ga stranka rabila.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke