900469_089-cigareti2 Svet24.si

Kadili bi kot Turki, vendar ne bi plačali

Shonda Rhimes Svet24.si

Shonda Rhimes zaradi groženj prisiljena v selitev

sergej racman Necenzurirano

Eden najbogatejših Slovencev je v zaporu. ...

vucic kavcic INSTAGRAM Reporter.si

Aleksandar Vučić skrivoma obiskuje Slovenijo: na...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

Pogled, ki pove vse! Odkrito.si

Meghan - ljubosumni izpad? Ženski ukazala, naj se...

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Katastrofa: ponesrečenec z odprtim zlomom nad Ajdovščino več ur zaman čakal na reševalni helikopter, v dolino so ga odnesli z nosili

Deli na:
Katastrofa: ponesrečenec z odprtim zlomom nad Ajdovščino več ur zaman čakal na reševalni helikopter, v dolino so ga odnesli z nosili

Fotografija je simbolična. - Foto: Bobo

Plezalec, ki je v soboto, 20. novembra, med plezanjem nad Ajdovščino, padel 12 metrov globoko, je zaman čakal na reševalni helikopter, zato so ga morali reševalci z nosili prinesti v dolino, tako je moral z odprtim zlomom stegnenice kar štiri ure ždeti na nosilih. Kristjan Vrhnjak, ki je takrat prav tako plezal, je videl, kako je ta drugi plezalec padel.

»Zaradi stresa sem prenehal s plezanjem večraztežajne smeri. GRS je bila pri njemu takoj, neverjetno, kako hitri so fantje. V eni uri so ga pripravili za helikopter. Pred tem je bilo javljeno, da helikopterja ne bo, ker je bila nesreča na Kaninu in v Kočni. Zato so ga reševalci spustili pod oltar v Gradiški turi, nakar so dobili info, da je helikopter na potim za počakat bo cca 35 minut,« je zapisal na FB skupini Slovenski namenski reševalni helikopter.

Pozneje helikopterja ni bilo, zato so ga morali reševati z nosili prinesti v dolino: »Rad bi povedal, da je čas, da začne naša država s uvedbo službene dolžnosti gorskega reševalca in seveda vsaj dveh helikopterjev za reševanje... GRS si zasluži tudi bonificirano dobo. To je moje mnenje... Fantje so požrtvovalni in si zaslužijo le najboljše, tudi pilotom helikopterjev kapo dol... Zato bi bil čas, da se nekaj ukrene glede tega. Mogoče ni pravi komentar za tole, ampak poanta tega je da potrebujemo več sredstev za pomoč s helikopterju na področju gorništva.... Plezalec je od trenutka padca pa do prihoda reševalnega vozila ždel v nosilih 4 ure s odprtim zlomom stegnenice... Mislim da si noben ne želi biti na njegovem mestu.«

Zapis na facebooku o dolgem čakanju ponesrečenca in reševalcev na helikopter

Ministrstvo za obrambo smo zato vprašali, kaj se je dogajalo tistega dne in kako se v centru za obveščanju odločajo, komu bodo poslali helikopter in komu ne ter kako si dolgoročno predstavljajo helikoptersko pomoč vsem, ki jo potrebujejo.

»V soboto, 20. novembra 2021, je bil helikopter Slovenske vojske aktiviran štiri krat, peto zaprosilo pa je bilo posredovano za intervencijo v Vipavi. Helikopter je bil na  nalogah neprekinjeno od 12.15 do 16.25. CORS je zaprosilo za helikopter iz Vipave sprejel ob 15.32. Glede na okoliščine in v dogovoru z vodjo intervencije v Vipavi je helikopter odletel na pomoč na drugo lokacijo v visokogorje (na Krn), kjer bi bilo klasično reševanje mnogo težje kot v Vipavi. Dolgoročna ureditev tega področja je v pristojnosti Ministrstva za zdravje,« so nam odgovorili v službi za strateško komuniciranje MORS.