Revija Reporter
Slovenija

Kako sta Janša in Kučan premagala Goloba: v drugem krogu pa je vse odprto, slavita lahko tako Logar kot Pirc Musarjeva

Igor Kršinar
1 2.708

24. okt. 2022 1:34 Osveženo: 1:37 / 24. 10. 2022

Deli na:

Janez Janša in Anže Logar

Primož Lavre

Prvak SDS Janez Janša že dolgo časa ni bil tako dobre volje kot včeraj. Njegov »neodvisni« kandidat Anže Logar je slavil zmago v prvem krogu, v drugem pa se bo pomeril z odvetnico bogate elite Natašo Pirc Musar, katere kandidaturo je močno podprl bivši predsednik Milan Kučan. Po razglasitvi začasnih rezultatov sta skupaj dvignila roke v zrak in s tem sporočila, da sta premagala izbranca premierja Roberta Goloba in zunanje ministrice Tanje Fajon, evropskega poslanca Milana Brgleza.

V SDS si namreč izid prvega kroga predsedniške tekme predstavljajo kot nezaupnico Golobovi vladi, čeprav ni šlo za parlamentarne, ampak za predsedniške volitve, kjer volivci izbirajo kandidate in ne stranke oziroma njihove izbrance. Zato premier izida ni dojel kot osebni poraz in je nemudoma podprl Pirc Musarjevo v drugem krogu. Prepričan je, da bo kandidatka leve sredine tam premagala Logarja in da bo v njem poraženec Janša.

Golob stavi na antijanšev refleks volivcev, ki so že v prvem krogu namenili precej več glasov levim in levosredinskim kandidatom. Logar je prejel skoraj 34 odstotkov glasov, Pirc Musarjeva malo manj kot 27 odstotkov, Brglez dobrih 15 odstotkov, kočevski župan Vladimir Prebilič 10,66 odstotka, Sabina Senčar skoraj šest, podpredsednik NSI Janez Cigler Kralj dobre štiri odstotke in poslanec Levice Miha Kordiš manj kot tri odstotke.

Skoraj zagotovo bodo volivci NSI v drugem krogu v veliki večini podprli Logarja, ni pa nujno, da bodo Pirc Musarjevo podprli vsi, ki so v prvem krogu stavili na Brgleza, Prebiliča in Kordiša. Volivci Sabine Senčar so bržkone pretežno anticepilci, zato bodo ostali doma. A tudi mnogi, na katere računa Golob, da bodo v drugem krogu podprli Pirc Musarjevo, verjetno ne bodo prišli na volišča.

Skoraj zagotovo bodo volivci NSI v drugem krogu v veliki večini podprli Logarja, ni pa nujno, da bodo Pirc Musarjevo podprli vsi, ki so v prvem krogu stavili na Brgleza, Prebiliča in Kordiša.

Kordiševi (skrajni) levičarji nasprotujejo turbo neoliberalizmu, ki ga s svojim možem Aleš Musarjem simbolizira odvetnica bogatašev in multinacionalk. Prebilič v drugem krogu ni podprl nikogar in bo tehtno premislil, komu bo sam dal glas. Verjeti je, da so ga podprli tudi mnogi desni volivci, ki jim je v drugem krogu bližje Logar. Celo Brglez ima težave s podporo Pirc Musarjevi, saj je za zdaj še ni osebno podprl. Pravzaprav ga je premier s podporo njej prehitel.

Zato je verjeti, da bo drugi krog med Logarjem in Pirc Musarjevo zelo tesen. Odločili bo tisti, ki bodo prišli na volišča oziroma bodo ostali doma. Po drugi strani pa lahko največ škode Logarju naredi Janša, ki se je v kampanji spretno skrival v njegovem ozadju, nato pa je po zaprtju volišč skupaj z njim po mobilnem telefonu zadovoljno prešteval glasove.

V predvolilni kampanji se je Logar ograjeval od najbolj spornih potez Janševe vlade, v kateri je sicer sam sodeloval, s tem pa je uspešno nagovoril tudi del tistih volivcev, ki ne marajo Janše. Poleg tega je uporabljal podobno izrazoslovje kot odhajajoči predsednik Borut Pahor, ki je uspešno prepričal tako leve kot desne volivce. Logar je v  prvem krogu dosegel boljši rezultat kot pred petnajstimi leti Lojze Peterle (28,73 odstotka) in pred dvajsetimi Barbara Brezigar (30,8 odstotka). Prav mogoče je, da bo v drugem krogu presegel njen zgodovinski rezultat 43,5 odstotka; ni povsem izključeno, da bo celo izvoljen za prvega slovenskega predsednika iz vrst desnice.

Po drugi strani pa mu to lahko prepreči mobilizacija volivcev, ki nasprotujejo Janši, kot se je zgodilo na vseh dosedanjih volitvah. Na volitvah leta 2007 je denimo Lojze Peterle, sicer član NSI, ki pa ga je podprl tudi prvak SDS in takratni premier Janez Janša, v drugem krogu pridobil le slabe tri odstotke, na volitve je prišlo celo še več volivcev kot v prvem krogu, tako da je na koncu slavil Danilo Türk z več kot 68 odstotkov glasov, saj so ga podprli tudi volivci Mitje Gasparija. Toda Logar ima na zalogi več volivcev Janeza Ciglerja Kralja, predvsem pa lahko računa tudi na abstinenco tistega dela levih in sredinskih volivcev, ki ne marajo Pirc Musarjeve.

Seveda se postavlja tudi vprašanje, kakšna bo Logarjeva usoda v SDS, če se mu ne uspe zavihteti na položaj predsednika republike. S svojim rezultatom v prvem krogu namreč najbolj ogroža svojega šefa Janeza Janšo. Medtem ko je SDS na aprilskih državnozborskih volitvah dosegla 23,48 odstotka oziroma 279.897 glasov, je Logar po nepreštetih vseh glasovnicah dosegel 33,96 odstotka oziroma več kot 292 tisoč glasov; po vseh preštetih glasovnicah bo ta številka nedvomno večja, da ne omenjamo drugega kroga, ko bodo odstotki in številke še mnogo višji.

Že po dosedanjih rezultatih lahko sklepamo, da je Logar sposoben prepričati več volivcev kot Janša.

Že po dosedanjih rezultatih lahko sklepamo, da je Logar sposoben prepričati več volivcev kot Janša. A seveda le z njim, saj bi v primeru, če bi se podal na samostojno politično pot, doživel podobno usodo kot Gregor Virant in še marsikdo drug Janšev politični izobčenec.

Prvi krog pa nam je prinesel še enega, moralnega zmagovalca: kočevskega župana Vladimirja Prebiliča, ki se mu je uspelo z dna javnomnenjske podpore dvigniti nad deset odstotkov in na četrto mesto. Skoraj zagotovo bo čez slabe štiri tedne slavil na lokalnih volitvah v Kočevju, kjer se že četrtič poteguje za župana, saj je v svojem domačem kočevskem volilnem okraju na predsedniških volitvah prepričal skoraj 65 odstotkov volivcev. Verjetno bo svoj politični uspeh čez leto in pol skušal unovčiti na evropskih volitvah, morda se bo pojavil tudi na naslednjih državnozborskih volitvah.

Posebno presenečenje je tudi zdravnica Sabina Senčar, kandidatka stranke Resnica Zorana Stevanovića, ki je prepričala skoraj šest odstotkov glasov. Premagala je celo dva kandidata parlamentarnih strank, Miha Kordiša (Levica) in Janeza Ciglerja Kralja (NSI). Oba sta prejela precej slabši rezultat kot njuni stranki na parlamentarnih volitvah.

Slednji se niti zdaleč ni približal nekdanji predsednici Ljudmili Novak, ki je pred petimi leti dosegla 7,24 odstotka glasov. S svojimi konservativnimi stališči in poudarjanjem sodelovanja v Janševi vladi pa je Logarju pravzaprav pomagal prikazati se kot zmerni desnosredinski politik, zaradi česar je dosegel za SDS zgodovinski volilni rezultat.