Revija Reporter
Slovenija

Tega Janša Logarju ne bo odpustil: s sodelovanjem s Pikalom je do kraja razkuril šefa SDS

Igor Kršinar
8 30.791

3. feb. 2024 6:00 Osveženo: 7:14 / 03. 2. 2024

Deli na:

Jernej Pikalo in Anže Logar na okrogli mizi Logarjeve Platforme sodelovanja

Primož Lavre

Prejšnji ponedeljek je Janša nastopil na okrogli mizi v Murski Soboti, tri dni prej je sodeloval na letni konferenci mariborskega odbora SDS, še prej pa na okrogli mizi v Kopru, kjer so razpravljali o migracijah. Tudi njegov vedno bolj »odpadniški« poslanec Anže Logar je začel z regijskimi obiski svoje Platforme sodelovanja.

Prejšnji teden je s članoma vodstva društva Jernejem Pikalom in Mitjo Čandrom obiskal nekatere občine in podjetja na Gorenjskem ter se srečal z njihovimi župani oziroma direktorji, naslednji dan se mu je pridružila tudi poslanska kolegica Eva Irgl. Prihodnji mesec namerava obiskati Štajersko in sodelovati na javni tribuni v Mariboru.

Logar sicer še vedno zatrjuje, da ne ustanavlja stranke, a njegove aktivnosti kažejo, da si ustvarja svojo terensko mrežo podpornikov. Obiskom bo skoraj zagotovo sledila ustanovitev regijskih odborov društva, po podobnem receptu pa je svojo stranko ustanovil nekdanji poslanec Pavel Rupar, ki je iz Društva 1. oktober najprej ustanovil iniciativo Glas upokojencev, iz katere je prejšnjo soboto nastala stranka.

Če pri Logarjevem dvodnevnem obisku na Gorenjskem izpostavimo politično strukturo županov, s katerimi se je srečal, ugotovimo, da gre za nestrankarske kandidate ali pa prihajajo iz SLS. Neodvisni so denimo župani Jože Sodja (Bohinj), Toni Mežan (Bled), Peter Miklič (Tržič), Rok Roblek (Preddvor), Tine Radinja (Škofja Loka) in Franc Kranjc (Žiri), iz vrst SLS pa Ivan Meglič (Naklo), Ciril Kozjek (Šenčur) in Franc Čebulj (Cerklje).

Zanimivo, da se ni srečal z županom občine Gorenja vas - Poljane Milanom Čadežem, ki je dolgoletni Janšev plezalski prijatelj, prav tako delegacija ni obiskala županov Jesenic in Kranja Petra Bohinca in Matjaža Rakovca, ki prihajata iz SD. Torej iz stranke, katere podpredsednik je bil do zadnjih državnozborskih volitev Pikalo, sicer tudi minister za izobraževanje v vladah Alenke Bratušek in Marjana Šarca.

Pikalo gre zlasti na živce tudi Janši, ki ga je v svojem zapisu za decembrsko številko Glasila SDS posebej izpostavil, ko je razpravljal o tem, ali bo Logarjeva stranka dodana ali odvzeta vrednost: »Če bodo izvoljeni poslanci te stranke ljudje, kot so Jernej Pikalo in vrsta podobnih, ki so danes v ospredju Platforme sodelovanja, še včeraj pa so bili glavni akterji izključevalne politike socialistov, potem bo taka poslanska sestava v naslednjem sklicu DZ prej dodana vrednost za tranzicijsko levico kot za stranke demokratičnega bloka.«

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24