Kot je razvidno iz zapisnika seje predsedstva VSO 30. maja 2017, so razpravljali o tem, da bi bil namesto 15. maja bolj primeren datum za obeležitev dneva Slovenske vojske 17. maja, saj se je na ta dan leta 1990 začel upor proti razorožitvi takratne teritorialne obrambe.
Na seji predsedstva so bili navzoči Aleš Hojs, dr. Božo Predalič, Franci Feltrin, Janez Janša, Slavko Kmetič, Roman Končar, Anton Krkovič, mag. Martina Prevejšek, dr. Dimitrij Rupel, Mojca Škrinjar, Stane Zorko in Simona Pavlič.
»Potekala je razprava, v kateri se je izrazila potreba, da VSO jasno izrazi stališče o starosti Slovenske vojske, saj smo edina vojska na svetu, ki ne sme vedeti, koliko je stara. Krkovič za inicializacijo SV šteje 17.5.1990. Nikakor pa datum ne more biti 15.5.1991, saj če bi takrat nastajala SV, Slovenija ne bi bila nikoli samostojna,« piše v zapisniku.
Ob tem so navedli, da so za Slovensko vojsko pomembne tri letnice: 17.5.1990 – začetek upora proti razorožitvi, 15.5.1991 – začetek usposabljanja in 23.5.1991 – prvi oboroženi spopadi v Pekrah. Nato so sprejeli sklep, da je 17.5.1990 dan, ko je začela nastajati SV in da od leta 2018 dalje vsako leto obeležujejo kot začetek nastanka SV.
Pričakovali so, da bo vlada Janeza Janše, ko bo spet prevzela mandat, praznik Slovenske vojske premaknila za dva dni, iz 15. na 17. maj, vendar se to ni zgodilo. Namesto tega je Janševa vlada na svoji zadnji seji tik pred odhodom ta praznik namenila žrtvam komunizma, saj so na ta dan leta 1942 komunisti (partizani) likvidirali romsko družino v okolici Grosuplja.
Med ogorčenimi je tudi brigadni general Tone Krkovič, ki je bil kot načelnik Manevrske strukture narodne zaščite prvi načelnik Slovenske vojske. Objavljamo tudi njegovo pismo ob dnevu Slovenske vojske, ki so ga določili v Združenju VSO.