Revija Reporter
Slovenija

Jože Dežman je dobil odpoved zaposlitve zaradi nesposobnosti: »To je rasizem!«

Ivan Puc
12 1.798

29. mar. 2023 11:59 Osveženo: 12:50 / 29. 3. 2023

Deli na:

Jože Dežman

Primož Lavre

Do združitve muzejev osamosvojitve (MSO) in muzeja novejše zgodovine (MNZS) v muzej novejše in sodobne zgodovine (MuZXXI) direktorju MNZS Jožetu Dežmanu je bila včeraj zjutraj po posebni kurirki vročena redna odpoved pogodbe o zaposlitvi. Razlog naveden v odpovedi je nesposobnost.

Javnosti je dan pred tem Dežman sporočil, da razen prepovedi dela še ni prejel nobenega drugega uradnega obvestila. »Upam, da bodo tudi moja druga opozorila glede tratenja časa, denarja in talentov v MuZXXI spodbudila odgovorne za uničevanje MNZS in MSO k vrnitvi iz svetle prihodnosti v sedanjost in preteklost,« je zapisal v včerajšnjem sporočilu.

Kot je za Reporter pojasnil Dežman, se bo o pritožbi na odpoved še posvetoval z odvetnico in dodal: »To je učna ura rasizma!« 22. marca je v. d. direktorica MuZXXI Nataša Robežnik sprejela odredbo, s katero mu je prepovedala, da od 23. 2. prihaja na delo. Razlog? Ker niso izpolnjeni pogoji za opravljanje dela po pogodbi, ki jo je sklenil, ko je prevzel mandat. Ker pa nezmožnost opravljanje dela po tej pogodbi ni na strani delavca, delavcu do dokončne ureditve njegovega statusa pripada 100 odstotno nadomestili osnovne bruto plače.

Maja naj bi bili zaposleni v ukinjenem muzeja osamosvojitve prezaposleni v MuZXXI, ki ima prostore v Cekinovem gradu, a tam za njih še vedno ni pisarn. Prav tako v novem oz. združenem muzeju ni pripravljena sistematizacija dela.

Zoper zaprtje MSO in MNZS ter vpis v sodni register muzeja sodobne in novejše zgodovine je Dežman na ljubljansko okrajno sodišče februarja vložil tožbo za ničnost vpisov (izbrisov) v sodni register. Postopek ustanovitve tako MuZXXI ni pravnomočen, saj je zoper sklep o vpisu mogoča pritožba v osmih dneh od vročitve. Zaradi umanjkanje sistematizacije dela se je pritožil se tudi na inšpektorat za delo. Oba postopka sta še v teku.