Revija Reporter
Slovenija

Strokovnjaki zgroženi: Vlada ukinja dva muzeja le zato, da zamenja dva vladajočim strukturam neljuba direktorja

M. M.
7 2.239

27. jan. 2023 8:13 Osveženo: 8:15 / 27. 1. 2023

Deli na:

Muzej novejše zgodovine

Muzej novejše zgodovine

Se sedanja vlada ne zaveda, da ukinja simbolni in dediščinski temelj kolektivnega spomina lastne države, se je skupina 79 podpisnikov v odprtem pismu odzvala na ukinitev in združitev Muzeja novejše zgodovine in Muzeja slovenske osamosvojitve.

»Da se spreminja ustanovitvene akte in ustanavlja novo ustanovo le zato, da se zamenja dva vladajočim strukturam očitno neljuba direktorja, pa si glede na leto 2023, skoraj ne moremo misliti,« v pismu pišejo podpisniki, med katerimi so ugledni zgodovinarji in drugi strokovnjaki.

Kdo odloča o muzejih in slovenski dediščini? Javnost, stroka ali politiki?

»Opozarjamo vse slovenske muzealce, da gre za nevaren pravni precedens, ki krči možnost demokratičnega odločanja in nasprotuje osnovnemu namenu demokracije,« so zaskrbljeni. So tudi »presenečeni in razočarani«, da so Skupnost muzejev Slovenije, Slovensko muzejsko društvo in ICOM Slovenija, ki bi »se morala po svoji funkciji in poslanstvu postaviti v bran avtonomije javnih zavodov«, javno podprla vladno odločitev brez predhodnega posveta s kolegi v obeh muzejih.

»Podpisani pričakujemo in zahtevamo pojasnila vodstev vseh navedenih društev, zakaj so se odločili za podporo političnim elitam brez soglasja članov,« pozivajo našteta društva.

Od ministrstva za kulturo pričakujejo »pojasnila in zahtevamo, da se odločitev o ukinitvi in združitvi, ki je očitno narejena brez vsakršnih strokovnih podlag in resnih priprav, ponovno premisli«.

Na koncu javnost pozivajo, da s podporo in razširjanjem  tega odprtega pisma stopi v bran  slovenskim muzealcem.