Revija Reporter
Slovenija

Jerajeva: Šef tožilcev Fišer zavira preiskavo zoper Zorana Jankovića

STA

27. jun. 2013 8:33 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Po obsodbi predsednika SDS Janeza Janše v zadevi Patria se je v stranko včlanilo veliko ljudi, je za Demokracijo dejala podpredsednica stranke SDS Alenka Jeraj. Sicer pa jo čudi, da še ni končana preiskava zoper ljubljanskega župana Zorana Jankoviča. Za zaviranje preiskave krivi generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja.

Jerajevo čudi, da "ob jasnih dokazih (nakazila na MOL na Bazo Dante, nakupi kmetijskih zemljišč v Ljubljani, ki so postala zazidljiva in se jim je s tem nekajkrat povečala vrednost ...), kvalitetni preiskavi DURS, poročilu komisije", ki jo jo vodila, razen hišne preiskave zoper Jankovića nismo videli še nič. Že šest let se, kot opozarja, preiskuje tudi primer Mercatorja in hišnega podjetja Electa v lasti Jankovićevih sinov, ki je gradilo Mercatorjeve trgovine.

"Menim, da je kot prvi za zaviranje preiskave odgovoren generalni državni tožilec Zvonko Fišer, saj je posebno skupino za preiskavo nezakonitosti pri ravnanju župana Mestne občine Ljubljana Zorana Jankoviča imenoval tri mesece po ovadbi Durs in več kot pol leta po ovadbi preiskovalne komisije, ki sem jo vodila", je dejala.

Na novinarsko vprašanje, ali imajo organi pregona dvojna merila, je Jerajeva odgovorila, da je vse odvisno od vodstva posameznih organov. "Če želijo, da se nekaj zgodi hitro, se bo to tudi zgodilo," je dejala.

Jerajeva tudi meni, "da je Harij Furlan, vodja specializiranega tožilstva za organizirani kriminal, v primeru Hilde Tovšak naredil hudo napako, za kar bi moral odstopiti".

Glede na novo včlanjenih članov v stranko, je Jerajeva dejala, da "so ti očitno presodili, da je napadov na predsednika SDS Janeza Janšo že preveč, in obsodbo občutili kot krivico". Sicer pa meni, da način obračunavanja z Janšo presega vse meje.

O razpletu v zadevi Patria je Jerajeva dejala, da so se ljudje odzvali, kar po njenem mnenju pomeni, da niso apatični in jih krivice bolijo. "To so s protestom pred sodiščem javno pokazali. Poleg tega so želeli dati podporo predsedniku SDS Janezu Janši, saj se zavedajo, kaj to pomeni tudi za njegovo družino in bližnje", je povedala.

Podpredsednica SDS je o slovenskem sodstvu povedala, da je v njem marsikaj narobe in da bi morali sodstvo reformirati. Jerajeva tudi ocenjuje, da so posledice na mnogih področjih, v sodstvu, medijih in da "je očitno šele sedaj dozorel čas, da se na tem področju tudi kaj stori".

Opomnila je na to, da je v Sloveniji največ sodnikov na prebivalca v Evropi in hkrati največ zaostankov, sploh v težjih zadevah. "To kaže na neučinkovitost in nizko storilnost sodnikov ali pa je sistem tako slabo postavljen, da onemogoča dobro delo sodnikov", meni Jerajeva.