Revija Reporter
Slovenija

Janša zelo razburjen skuša zvedeti, ali je bil Logar res tajna priča in kako je »izdal« svoje kolege iz stranke

Igor Kršinar
42 7.030

21. avg. 2024 9:48 Osveženo: 9:59 / 21. 8. 2024

Deli na:

Spremenjeni statut stranke bo poslance prisilil, da podpišejo zavezo, v nasprotnem primeru jim lahko spremenijo članski status.

Robert Balen

Ankete še vedno kažejo, da bo morebitna Logarjeva stranka največ volivcev jemala SDS in NSI, toda po volitvah Logar ne bo imel druge možnosti, kot da podpre četrto Janševo vlado.

Končujejo se parlamentarne počitnice, ministri in poslanci prihajajo z dopusta, tudi v strankah so že zavihali rokave. Še posebej zanimivo bo dogajanje v opoziciji, kjer se oblikuje koalicija, s katero namerava prvak SDS Janez Janša prevzeti oblast po državnozborskih volitvah. V SLS se je za hrbtom predsednika Marka Balažica z lokalnimi odbori srečeval nosilec njihove evropske liste Peter Gregorčič, ki ga želijo ustoličiti na vrh stranke in se sam hvali z odločnimi odnosi z Janšo.

Podobno po izvolitvi Mateja Tonina v Evropski parlament ob klavrnem rezultatu mehčajo tudi NSI, ki bo jeseni na kongresu spet volila predsednika. Tonin ostaja glavni kandidat, toda zelo verjetno tajništva ne bo več vodil Robert Ilc, ki ga Janša (poleg Janeza Pogorelca) najbolj javno napada. Starosta Lojze Peterle pa javno poziva stranko, naj se odpove sklepu, da ne bo več šla v vlado, ki bi jo vodil Janša.

Ker je Logar za jesen napovedal okrepitev poslanskih aktivnosti, se poraja vprašanje, ali bo ustanovil svojo poslansko skupino, s katero bo lahko bolj navzoč v parlamentarnih dejavnostih.

Odprto ostaja tudi vprašanje »odpadnika« Anžeta Logarja, predsednika društva Platforma sodelovanja, ki ga je poslanska skupina poslala v »oslovsko klop«. Za zdaj še ostaja njen član, čeprav ga na seje ne vabijo več, prav tako nima več možnosti sodelovanja v poslanskih razpravah.

Tik pred začetkom poletja je SDS sprejela spremembe statuta, po katerih bi prenehalo članstvo funkcionarjem, ki bi zavrnili podpis izjave o zvestobi. To je Logar skupaj s kolegoma Evo Irgl in Dejanom Kalohom enkrat že storil, a takrat statutarne spremembe še niso veljale. Verjeti je, da trojico čaka vnovično vabilo, ki ga ne morejo sprejeti.

Ker je Logar za jesen napovedal okrepitev poslanskih aktivnosti, se poraja vprašanje, ali bo ustanovil svojo poslansko skupino, s katero bo lahko bolj navzoč v parlamentarnih dejavnostih. Skupaj z Irglovo in Kalohom že ima zahtevane tri člane. Poleg tega lahko zelo verjetno računa še na samostojno poslanko Mojco Šetinc Pašek, ki so jo lani vrgli iz Svobode in je Logarju zelo naklonjena.

Še posebej po njegovem tajnem pričanju pred preiskovalno komisijo o financiranju SDS in njenih medijskih podaljškov. Zaradi tega je prvak Janša zelo razburjen in skuša zvedeti, ali je bil Logar res tajna priča in kako je »izdal« svoje kolege iz stranke.

Logarjevo društvo bo jeseni pripravilo okroglo mizo o pravosodju in se odpravilo še na dva regionalna obiska. Ob društvu pa naj bi kmalu nastala nova zmerno desnosredinska stranka, ki naj bi lovila neopredeljene in razočarane volivce.

Ankete še vedno kažejo, da bo največ volivcev jemala SDS in NSI, toda po volitvah Logar ne bo imel druge možnosti, kot da podpre četrto Janševo vlado.