Revija Reporter
Slovenija

Janša tik pred volitvami po 30 letih popravlja krivice civilnim žrtvam vojne za Slovenijo 1991

Igor Kršinar
24 4.640

16. feb. 2022 6:00 Osveženo: 9:58 / 16. 2. 2022

Deli na:

Janez Janša na prireditvi VSO na Pristavi nad Stično septembra 2020.

Bobo

Tik pred volitvami bodo poslanci državnega zbora obravnavali novelo zakona o posebnih pravicah žrtev v vojni za Slovenijo 1991, po katerem bodo pravice civilnih žrtev vojne izenačili z vojnimi.

Vlada Janeza Janše je državnemu zboru predlog zakona predložila 17. januarja, obravnavali ga bodo po skrajšanem postopku, najprej pred odboroma za finance in za obrambo. Glede na terminski plan dela državnega zbora je obravnava predvidena za marčevsko sejo državnega zbora.

Sedanji zakon že ureja pravice vojnih invalidov in družinskih članov padlih pripadnikov Teritorialne obrambe Republike Slovenije oziroma organov za notranje zadeve. Trajni invalidi imajo pravico do rente, družinski člani padlih pa do odškodnine, in sicer zakoncem oziroma zunajzakonski partnerji v višini 50 tisoč evrov, otroci pa 100 tisoč evrov.

Novi zakon dodaja enake pravice tudi zakoncem oziroma zunajzakonskim partnerjem, otrokom in staršem civilnih oseb, ki so umrle, bile ubite ali pogrešane zaradi nasilnih dejanj ali prisilnih ukrepov JLA ali organov za notranje zadeve dotedanje SFRJ v času od 24 maja 1991 do 18. oktobra 1991.

Po razpoložljivih podatkih vlade je bilo v času vojne za Slovenijo leta 1991 sedem civilnih žrtev. Glede na ocenjeno število možnih upravičencev, od tega približno 15 otrok in deset zakoncev ter staršev civilnih žrtev vojne, bosta za ta namen v proračunu Republike Slovenije zagotovljena približno dva milijona evrov.

Sredstva za izvajanje predlagane dopolnitve zakona bodo v Proračunu Republike Slovenije za leto 2022 zagotovljena z razporeditvijo pravic porabe iz sredstev splošne proračunske rezervacije. Za naslednja proračunska leta se bodo sredstva načrtovala znotraj finančnega načrta pristojnega resorja ob pripravi proračunov, skladno z javnofinančnimi predpisi.

Seveda ni sporno, da bodo imele pravico do ustrezne odškodnine tudi civilne žrtve vojne za Slovenijo, pač da so se nanje spomnili šele po 30 letih. V tem času je bil Janez Janša predsednik vlade že dvakrat, od leta 2004 do 2008, nato pa še od 2012 do 2013, do poprave krivic prihaja šele v času njegove tretje vlade in tik pred volitvami.