Revija Reporter
Slovenija

Janša: Pozitivna Slovenija si prisvaja proteste

STA

19. dec. 2012 18:21 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsednik SDS Janez Janša bo danes svetu stranke predlagal, naj potrdi predlog ustavnih sprememb o referendumih, ki ga je pripravila strokovna skupina ustavne komisije DZ. Po besedah Janše predlog sicer ni popolnoma tak, kot so upali, kljub temu pa omogoča, "da se referendumska ureditev v Sloveniji približa neki racionalni ureditvi".

Po zdajšnji referendumski ureditvi je po besedah Janše vsako posamezno blokado sicer mogoče odpravljati posebej in se na referendumu tudi boriti za vsak zakon, vendar je to mogoče v normalnih razmerah, ne pa tudi v razmerah, v kakršnih je Slovenija danes. "V razmerah, v katerih smo, to enostavno ni mogoče, saj je na kupu preveč stvari," pravi Janša.

Tudi zato mora biti sprememba referendumske ureditve po Janševih besedah ena od prioritet slovenske politike. "Hkrati je to signal, brez katerega se bomo v tujini težko potrdili kot verodostojen partner," je dejal.

Omenjena strokovna skupina je predlog ustavnih sprememb za ustavno komisijo DZ pripravila konec novembra, v njem pa izpostavlja zlasti zavrnitveni model referenduma, katerega namen je preprečiti uveljavitev zakona. Tako predlaga, da se v ustavi zapiše: "Zakon je na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj četrtina vseh volivcev".

Janša je v izjavi pred sejo sveta SDS, ki pravkar poteka v Ljubljani, odgovarjal tudi na nekatera druga aktualna vprašanja. Glede poslanca Branka Mariniča, za katerega je Janša v torek za TV Slovenija dejal, da bo odstopil, je predsednik SDS danes povedal, da bo Marinič v zvezi s tem kmalu stopil pred javnost in odgovoril na vsa vprašanja.

Torkovo interpelacijo zoper ministra Vinka Gorenaka Janša ocenjuje kot izgubo časa, saj se je "vnaprej vedelo, kakšno je stanje in do kje je prišla preiskava". "Najmanj, kar bi pričakovali, bi bilo, da opozicija počaka na izide te preiskave," je dejal.

Na vprašanje, kakšne signale politiki pošiljajo tisti, ki demonstrirajo, Janša odgovarja, da je signalov toliko, kot je državljanov. Skrbi pa ga, da si največja opozicijska stranka prisvaja proteste in da kot glasniki protestov nastopajo isti ljudje, ki pišejo program PS za prihodnji kongres. Slednje je po Janševih besedah jasno iz političnega programa, ki ga je danes objavila ena izmed spletnih strani. "Stvar tako dobiva jasno politično ozadje," pravi. Kot pravi, ima sicer vsak pravico mirno protestirati, mnogi tudi protestirajo upravičeno, "je pa pošteno, da se sname maske in da se vidi, kdo je tukaj politik in kdo ni".

Glede himne, ki jo bodo peli na proslavi ob dnevu samostojnosti in enotnosti, premier pravi, da mu je predsednik odbora za državne prireditve zagotovil, da "bo himna izpeljana v skladu s slovenskim pravnim redom in da ne bo nobenih težav". "Če prav razumem, bo zapeta ena kitica," je dodal.

Od novega predsednika republike Boruta Pahorja pa si obeta, da bo ravnal v skladu s prisego: "Mislim, da bo sodelovanje v redu in da bomo dobili predsednika, ki bo kdaj rekel 'da' in ne samo 'ne', kot je to delal sedanji predsednik."