Janša na odločitev DTS o Fišerju: Režim se obnaša kot nekdanja JLA
23. maj. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Državnotožilski svet (DTS) je na včerajšnji seji sklenil, da ne bo predlagal razrešitve generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja, je povedala predsednica sveta Alenka Mežnar. Kot je pojasnila, ugotovljena kršitev ni take narave in teže, da bi jim omogočile predlagati razrešitev.
Ne ugotovitev Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) ne dognanj drugih organov po njenih besedah niso uporabili kot pravno podlago za odločanje, ampak so se odločili, da bodo sami ugotavljali svoja dejstva.
Mežnarjeva je v izjavi za medije po koncu seje dejala, da se je "v javnosti hote ali nehote ustvaril napačen vtis, da je večje število različnih organov ugotovilo kršitve. V resnici pa gre samo za eno kršitev, in sicer kršitev v postopku imenovanja Škrleca". Tako enako kršitev je včeraj ugotovil tudi DTS, a so morali po besedah Mežnarjeve tehtati, ali je ta kršitev sorazmerna s posledicami. "Ugotovili smo, da kršitev nima takšne narave, ki bi terjala avtomatično razrešitev generalnega državnega tožilca," je dodala.
Očitkov, da so zaščitili nekoga izmed svojih vrst, Mežnarjeva ne more komentirati. "DTS je samostojni organ, sestavljen iz devetih strokovnjakov, ima svoje pristojnosti in pričakuje, da se bodo, tako kot se spoštujejo odločitve drugih organov, spoštovale tudi njihove odločitve," je zaključila.
Fišerjevo razrešitev so nekateri sicer zahtevali zaradi nepravilnosti, ki so jih pri imenovanju Boštjana Škrleca za generalnega direktorja vrhovnega tožilstva odkrili nekateri organi. Najglasnejši v teh zahtevah so bili v opozicijski SDS.
Predsednik stranke Janez Janša je tako na Twitterju v odzivu na odločitev DTS zapisal, da se "režim obnaša kot nekdanja JLA in tudi konec bo očitno enak". Poslanec SDS Vinko Gorenak pa je prav tako na Twitterju ocenil, da je bile verjetnost, da bi DTS predlagal razrešitev Fišerja, enaka možnosti, da bi (nekdanji predsednik republike Milan Kučan izpolnil pristopno izjavo za SDS.
KPK je v poročilu o nadzoru nad imenovanjem Škrleca ugotovila, da je generalni državni tožilec Zvonko Fišer pri imenovanju ravnal koruptivno, saj je s kršenjem zakonodaje Škrlecu omogočil nepremoženjsko korist.
Zaradi teh ugotovitev je pravosodni minister Goran Klemenčič od predsednice DTS Alenke Mežnar zahteval pripravo poročila o kršitvah, ki naj bi jih storil Fišer. DTS je poročilo obravnaval v ponedeljek, vendar razprave še niso končali, nadaljevali so včeraj in sprejeli omenjeni sklep.
Prvi človek tožilstva odstop zaradi afere vztrajno zavrača, prepričan je, da se KPK uporablja za diskreditacije. Zoper poročilo je tudi vložil tožbo na upravno sodišče.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke