SDS brez NSI ne more zbrati dovolj poslanskih podpisov za ustanovitev preiskovalne komisije, ta pa brez SDS ne more sama vložiti interpelacije. Tako je v vodo padla Toninova napoved, da bodo zoper ministrico za kulturo Asto Vrečko vložili interpelacijo zaradi ukinitve Muzeja slovenske osamosvojitve oziroma njegove združitve s 75 let delujočim Muzejem novejše zgodovine Slovenije.
Napuh je pač večja vrlina Janeza Janše, kot da bi manjši opozicijski stranki, ki mu je leta 2020 omogočila, da je še tretjič sestavil vlado, omogočil razpravo o interpelaciji ministrice. Za podpise svojih poslancev je od NSI zahteval, da se podpišejo pod interpelacijo celotne vlade, ki jo pripravlja SDS, ne da bi sploh videli njeno vsebino. SDS sicer lahko sama zbere dovolj podpisov za predlog interpelacije vlade, a zagotovo ne dovolj, da bi jo lahko tudi zrušila.
Tonin bo končno moral priznati, da je njegova predhodnica Ljudmila Novak imela prav, ko je prekinila sodelovanje z avtokratskim predsednikom SDS in njegovo vedno bolj skrajno politiko.
SDS in NSI imata skupaj le 35 poslancev. Poleg najmanj 46 poslanskih glasov bi, kot so jih opozorili v NSI, potrebovali tudi mandatarskega kandidata. Jasno pa je, da NSI tokrat ne bi več podprla Janše, ta pa se tudi ne bo kar umaknil Anžetu Logarju, čeprav lahko, sodeč po rezultatih predsedniških volitev, prepriča več volivcev kot on sam.
Podobno velja za preiskovalno komisijo, ki jo želi ustanoviti SDS, poleg poslovanja družbe Gen-I, ki jo je vodil Golob, bi preiskovali tudi njegovega (zasebnega) svetovalca Miloša Milovića. V tem primeru NSI drži SDS v šahu, saj ta ne želi popolniti komisije za nadzor javnih financ ter imenovati svojega predsednika in člane komisije za nadzor obveščevalnih služb. Janša zahteva, da s čela prve odstopi Jernej Vrtovec, drugo pa je pripravljen »blagovoljno« odstopiti NSI, da bo z njo lahko še naprej manipuliral in izsiljeval, kot je počel Toninu, ki je Knovs vodil v času vlade Marjana Šarca.
A tudi če bi prvak NSI pokleknil pred velikim vodjo SDS in bi Vrtovec odstopil, se s tem ne bi strinjala vladajoča koalicija, ki ji spor v opoziciji ustreza. Zato je lahko NSI obdržala svoje kadre na vrhu gospodarskih družb v državni lasti. Tonin bo končno moral priznati, da je njegova predhodnica Ljudmila Novak imela prav, ko je prekinila sodelovanje z avtokratskim predsednikom SDS in njegovo vedno bolj skrajno politiko. Za Slovenijo bi bilo dobro, da bi (če ne prej, po volitvah) dobila uravnoteženo politično vlado, ki ne bi bila preveč usmerjena ne na levo ne na desno in ki bi tudi pomirila večne napetosti med volivci obeh največjih političnih blokov.