Janša in Boris Pahor se dajeta, kdo je postavil zgodovino na glavo
29. avg. 2013 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Pisatelj Boris Pahor, ki te dni obeležuje svoj stoti jubilej, je včeraj na Proseku pri Trstu kritiziral nedeljski govor predsednika SDS Janeza Janše na slovesnosti v Rovtah, češ da je "postavil zgodovino na glavo". Obžaloval pa je tudi, ker italijanski predsednik Giorgio Napolitano v svojem voščilu ni izrecno omenil fašizma in komunizma.
Kot na svoji spletni strani še poroča Primorski dnevnik, se je Pahor na Proseku srečal s predstavniki združenja Zemlje na meji (Terre sul confine), ki se bori za ovrednotenje nekdanjega fašističnega taborišča Visco v Furlaniji.
Ob tej priložnosti se je pisatelj zahvalil italijanskemu predsedniku Napolitanu za voščilo, v katerem ga je ta označil za borca proti vsem totalitarizmom. Pri tem pa je Pahor tudi kritičen, saj je njegova želja bila, kot je dejal, da bi italijanski predsednik ob tej priložnosti izrecno omenil fašizem in komunizem, česar pa ni storil.
Prav tako kritičen pa je bil Pahor do nedeljskega Janševega govora na slovesnosti ob 20-letnici postavitve farne plošče, 70-letnici ustanovitve domobranstva in evropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov v Rovtah nad Logatcem.
Po Pahorjevem mnenju je Janša postavil zgodovino na glavo, ko je odgovornost za vse zlo naprtil izključno komunistom, pozabil pa je na vse ostalo, navaja Primorski dnevnik. Pisatelja je posebej zmotilo, da je Janša spregledal fašizem in zasluge primorske rodoljubne organizacije Tigr v boju proti italijanski raznarodovalni politiki na Primorskem ter da se je slovesnosti v Rovtah udeležil tudi kurat Slovenske vojske.
Janša se je na te izjave odzval prek Twitterja, kjer je zapisal: "Zgodovino na glavo postavljajo tisti, ki so po vojni iz te male vasi pobili 219 ljudi. In tisti, ki to opravičujejo."
Iz SDS so kasneje, prav tako prek Twitterja, Pahorja opozorili, da je Janša "ničkolikokrat obsodil fašizem, še posebej v Rovtah", ter da se je kot prvi predsednik vlade poklonil spominu na pripadnike Tigr, "ko so bili za komuniste še teroristi". Kot so dodali, je prav Janševa vlada določila državni praznik dan vrnitve Primorske k matični domovini.
Pahor je bil sicer kritičen tudi do slovenskih tržaških komunistov ter njihovega početja v času resolucije informbiroja, ko so vse politične nasprotnike zmerjali kot "titofašiste", dodaja Primorski dnevnik.
Na srečanju s predstavniki združenja Terre di confine so sicer govorili tudi o ovrednotenju bivšega taborišča v Viscu ter o ohranitvi spomina na fašistična in nacistična taborišča v Italiji in drugod. Tako Pahor kot predsednik združenja, zgodovinar Ferruccio Tassin, upata, da bo nova predsednica deželne vlade Furlanije Julijske krajine (FJK) Debora Serracchiani pokazala več zanimanja za ureditev nekdanjega taborišča kot njen predhodnik Renzo Tondo.
Pri tem se je Tassin za zanimanje za Visco zahvalil tudi deželnemu poslancu stranke Slovenska skupnost (SSk) v deželnem parlamentu FJK Igorju Gabrovcu, še poroča Primorski dnevnik.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke