Revija Reporter
Slovenija

Janša: Brez VSO se marsikatera obletnica iz časa osamosvojitve ne bi obeleževala

STA

11. nov. 2017 6:00

Deli na:

V Poljčah je včeraj potekala prireditev ob 27. obletnici odločitve o razpisu plebiscita o samostojnosti, ki jo je pripravilo Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve.

Govorca na prireditvi sta izpostavila predvsem pomembnost tega dogodka na poti k slovenski samostojnosti in potegnila vzporednice z aktualnim političnim dogajanjem v Kataloniji.

Devetega in desetega novembra leta 1990 so se namreč v Poljčah na Gorenjskem zbrali tedanji delegati vladne koalicije Demos, ministri in nekateri strokovni sodelavci ter sprejeli odločitev, da bodo poslanke in poslanci Skupščine Republike Slovenije do 20. novembra sprejeli vse zakonske in podzakonske akte ter odločbe in za 23. december 1990 razpisali vseljudski referendum, na katerem se bo ljudstvo odločilo o nadaljnjem bivanju v Jugoslaviji, oziroma o odcepitvi in ustanovitvi samostojne države Slovenije, so ob dogodku zapisali v združenju.

Član predsedstva VSO Janez Janša je ob tem dejal, da če VSO-ja ne bi bilo, se marsikatera obletnica iz časa osamosvojitve ne bi obeleževala.

Predsednik združenja Aleš Hojs je v pozdravnem nagovoru poudaril, da je nujno, da se dogodkov, ki so se v Poljčah zgodili pred 27 leti, spominjamo. Demos se je namreč takrat odločil, da ne bo čakal več na dogovore z drugimi parlamentarnimi strankami, ampak bo odločitev, ali naj gre Slovenija po poti samostojnosti, prepustil ljudstvu, je povedal Hojs.

Ocenil je, da če bi takrat čakali na opozicijo, verjetno do samostojnosti ne bi prišlo. Pozneje je sicer tudi opozicija na podlagi medijev in takratnega utripa spoznala, da si večina ljudstva želi samostojne države in se priključila razpravam o tem, kakšen naj bo kvorum za plebiscit, je dodal.

Hojs je v luči dogajanja v Kataloniji povedal, da si ne predstavlja, da bi se naši takratni voditelji tako kot Katalonski umaknili na primer na Dunaj in od tam zadeve urejali naprej. "Ob aktualnem gibanju za samostojnost Katalonije lahko vidimo, kako pomembno je, da smo Slovenci dobili svojo državo", je še poudaril.

Nekdanji predsednik skupščine občine Jesenice Božidar Brudar pa je v svojem nagovoru opisal dogodke med odločitvijo v Poljčah, plebiscitom in dogajanjem na lokalni ravni. Poudaril je, da smo bili Slovenci takrat poleg gradnje nove države, soočeni tudi z gospodarskim razdorom in je bilo treba naše gospodarstvo na novo zagnati.