Janez Janša si po volitvah želi "koalicijo razuma", katere jedro so pomladne stranke, je povedal v pogovoru za Demokracijo. Kot je ocenil, je potrebna trdna vlada, ki bo lahko zdržala pritiske in ne bo talka kake manjše stranke. Virantova in Jankovićeva lista sta po njegovem mnenju projekta, s katerima želijo preprečiti, da bi SDS dobila "50+".
Predsednik SDS je v pogovoru za današnjo izdajo tednika Demokracija poudaril, da si želi "koalicijo razuma, katere jedro so stranke slovenske pomladi, saj je potrebna trdna vlada, ki bo lahko zdržala pritiske in ne bo talka kake neodgovorne stranke s štirimi ali petimi poslanci, ki izsiljujejo na vsakem koraku". Če bodo rezultati tesni, bodo namreč to "lahko spet izgubljena leta za državo, ki pa so ob sedanjem stanju in njegovem slabšanju zelo slaba prognoza za prihodnost".
V primeru zmage na volitvah Janša ne obljublja "ničesar nerealnega". "Volivcem obljubljamo, da bomo takoj začeli z delom in da bomo naredili vse, da iz krize ne bomo izšli samo z zategovanjem pasu in dodatnim varčevanjem, ker to ne prinese končne rešitve. Ustvarili bomo boljše pogoje za gospodarstvo, da bomo dosegali višjo gospodarsko rast, z njo povezana nova delovna mesta in posledično boljše življenje za vse," je napovedal.
Kot je Janša že nekajkrat poudaril, bodo te volitve najpomembnejše volitve po tistih leta 1990. Janša ob tem verjame, da je mogoče padanje relativno hitro ustaviti in med mandatom tok obrniti v pozitivno smer. "Do konca prihodnjega mandata je mogoče ponovno ujeti razvojni zagon, kot smo ga imeli pred tremi leti. Vsekakor pa je največ odvisno od izida na volitvah, kajti potrebne korake bo lahko izpeljala le vlada, ki bo imela dovolj veliko večino, da ji ne bo treba sklepati slabih kompromisov," je izpostavil.
Prvak SDS je bil sicer kritičen do zapuščine Pahorjeve vlade tako na gospodarskem kot socialnem področju, pri tem pa je opozoril, da je bila t. i. "koalicija KGB", ki se je oblikovala v prejšnjem mandatu, "le ideološko in interesno združenje, katerega osnovni cilj je bil prevzem oblasti, zavarovanje privilegijev in plenjenje države".
"Borut Pahor je bil postavljen na ukaz iz Murgel in šele na koncu, ko kljub obisku botra ni hotel odstopiti svojega mesta Jankoviću, mu je njegova žalostna vloga postala jasna. A niti takrat si ni upal na glas izgovoriti botrovega imena," pojasnjuje Janša.
Tudi glede novih list oziroma strank, ki so nastale pred volitvami, Janša opozarja, da "niti Virant niti Janković nista nova obraza. Gre za projekta, s katerima želijo preprečiti, da bi SDS dobila 50+ in da nova vlada ne bi mogla učinkovito postaviti Slovenije na noge".
Pri tem predsednik SDS dodaja, da je za nekaterimi programskimi poudarki in za strukturo kandidatov na obeh listah videti "predvsem velik kapital, apetite po državni lastnini in privilegirano uradništvo, ki dodatno služi preko pogodb z državo".