Revija Reporter
Slovenija

Janković grozi z interpelacijo in referendumom

STA

17. jul. 2012 10:46 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsednik PS Zoran Janković bo v primeru sprejetja zakona o državnem premoženjskem holdingu poslance pozval k razmisleku o zahtevi za referendum, je povedal na novinarski konferenci v DZ. Holdingu ne nasprotuje, vendar koalicijo poziva, naj si za razpravo o zakonu vzame čas. Povedal je še, da je interpelacija zoper enega ministra pripravljena.

Kot je dejal Janković, ne trdi, da je zakon o holdingu, ki ga je vložila Pozitivna Slovenija (PS), pravi, vendar pa zavrača tako hitro sprejemanje zakona v DZ. Vladni zakon o državnem premoženjskem holdingu je namreč uvrščen na izredno sejo DZ, ki se je začela danes.

Janković koalicijo poziva, naj zakon umakne s seje in si vzame čas za javno razpravo o njem. Kot pojasnjuje, so tudi sami v PS zakon vložili z namenom, da bi omogočili razpravo, hitenje z zakonom se mu zdi namreč nerazumno. Referendumom sicer Janković ni naklonjen, vendar pa bo v primeru sprejetja zakona o državnem premoženjskem holdingu prvič razmislil o tem, da bi poslance pozval k razmisleku za zahtevo za referendum.

Dejal je še, da imajo za to načelno zagotovljeno potrebno število poslanskih glasov, ki po njegovih besedah prihajajo iz različnih strank. Ali tudi iz koalicijskih vrst, pa ni odgovoril.

Janković ni konkretno povedal, zoper katerega ministra imajo pripravljeno interpelacijo, sklepati pa je mogoče, da zoper ministra za finance Janeza Šušteršiča. Ta je namreč, kot so že povedali, eden od tistih, ki ga nameravajo interpelirati.

Na prehitro sprejemanje zakonov v DZ so, kot je spomnil Janković, opozarjali že pred sprejemanjem zakona za uravnoteženje javnih financ, ki ga koalicija sedaj namerava tudi sama popraviti v delu, ki je zarezal v pokojnine. Janković se sprašuje, če bo v primeru zakona o državnem premoženjskem holdingu enako.

Janković tako poziva, naj zakon umaknejo s seje, se ga lotijo jeseni in ga tudi ustrezno dopolnijo. Po njegovem mnenju je tudi podcenjujoče, da ima vsaka poslanska skupina za razpravo o 11 milijardah evrov, 10 minut časa. Boji pa se tudi, da je zakon namenjen le kadrovskim menjavam.

Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer meni, da bi morala biti zaradi hitenja s postopki v DZ zaskrbljena vsaj dva, in sicer predsednik DZ Gregor Virant ter predsednik vlade Janez Janša, ki "pravzaprav parlamenta v tem trenutku ne potrebuje več - z večino, ki jo ima, lahko počne, kar želi".

Poslanci PS so se tako odločili, da v tem "cirkusu" ne bodo sodelovali, je pojasnil obstrukcijo izredne seje DZ. To, kar jih namreč čaka na današnji seji, je po Möderndorferjevih ocenah "tekoči trak, kjer bomo izdelovali zakonske konzerve, ki bodo zaprte in za katere v resnici niti ne vemo, kaj vsebujejo".

Po Jankovićevem mnenju pa je tudi čas, da poslanci Državljanske liste in DeSUS ugotovijo, da ne morejo slediti politiki SDS, ki "diktira pogoje in usmerja delo, ostali pa samo kimajo".

Janković je vnovič pojasnil svoje stališče, da rezanje in varčevanje ne bo imelo učinka, če ne bo ukrepov na prihodkovni strani. Sedanja politična oblast po njegovem mnenju dela dvoje: uničuje gospodarstvo in ideološko deli državljane.

Spomnil je na razloge, zaradi katerih nasprotuje vnosu fiskalnega pravila v ustavo. Po njegovih besedah si glede tega niso premislili, saj so podporo fiskalnemu pravilu pogojevali s projekcijo razvoja Slovenije do konca mandata te vlade in z rebalansom proračuna. Odgovor vlade jih ni prepričal v podporo predlogu. Po njegovih besedah se ob tem pozna sprenevedanje koalicije.

Predsednik PS je koaliciji vnovič očital, da ne upošteva predlogov opozicije oz. da opoziciji zanje "ni vredna niti pogovora". Da se bo ta praksa spremenila, pa je po njegovem mnenju iluzorno pričakovati.

Po Jankovičevih ocenah je naloga politikov v vseh državah, da ustvarijo nova delovna mesta. Evropskemu parlamentu tako PS predlaga, naj omeji obrestno mero na tri odstotke letno in s tem omogoči konkurenco na prostem evropskem trgu.