Ivan Puc: Razočarani Hojs, Bogovič sprejema čestitke
25. maj. 2014 20:21 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


V Opera baru, kjer sta volitve pričakali vodstvi NSi in SLS, smo najprej opazili podpredsednika NSI Aleša Hojs. Bil je zaskrbljen, ker je bil, kot je vse kazalo, čeprav drugopostavljeni na skupni listi ob mandat.
»Že na sredini volilne kampanje sem napovedal, da bo SLS preferenčne glasove usmerila k svojemu predsedniku Bogoviču. Na temelju analiz bomo lahko ugotovili, da SLS k temu skupnemu projektu ni prinesla nič razen tega, da je poslala Bogoviča,« je bil neposreden. Glavni tajnik NSI Robert Ilc se z njim ni strinjal, saj so vendarle dobili mandat. Prav tako predsednica NSI Ljudmila Novak, ki je prispela nekoliko pozneje, pol ure po zaprtju volišče pa še predsednik SLS Franc Bogovič. Ta ni skrival veselja in že sprejemal čestitke. »Raje počakajmo na podatke z volišč,« je odgovarjal od sonca (in najbrž tudi navdušenja) zardel nasmejani Bogovič. »Če absolutno število glasov ne bo večjo kot pred petimi leti, potem kljub dvema mandatoma ne moremo govoriti o uspehu skupne liste,« je za Reporter dejal Hojs.
Peterle: Zadnji dan sem interveniral«
Za Milana Matosa, predsednika Gospodarskega kluba NSI, osredotočanje glasov v prid Bogoviča ni izigravanje dogovora med strankama. »Volivce imajo sami pravico, komu oddajo preferenčni glas.« Stranke desne sredine so rezultat na teh volitvah izboljšale za 25 odstotkov, ker so osvojile mandat več. Je to v redu? Mislim, da je,« nam je dejal Matos.
Je SLS ravnala fer, ker je glasove osredotočila na Bogoviča? Peterle, ki je v Opera bar prišel z mačkom na kravati (nosil jo je že ob izvolitve leta 2004), je v izjavi za Reporter dejal, da se niso dogovorili, da med strankama ne bo preferenčne tekme, kot smo pisali na spletni strani Reporterja. »Očitno so se v SLS dogovorili, da glasove koncentrirajo pri predsedniku. Pri nas je bil več kampanj oziroma ni bilo dogovora. Zadnji dan sem interveniral, ker se je širil glas, da je prvi na listi že avtomatično izvoljen. Pa ni. Ljudem sem povedal, da če želijo postaviti nosilca na prvo mesto, je treba zanj oddati tudi preferenčni glas.« Bo izvolitev Bogovič ovira za nadaljnjo sodelovanje obeh strank? Peterle: »Mislim, da ne. Zavezani smo maniram Evropske ljudske stranke, ki ne dajemo navodil. Vedno se dogovorimo.«
Bo premirje med NSI in SDS zdržalo? »To, da je zmagala pomladna stran, bi moralo prinesti novo spodbudi, da se še kaj dogovorimo. Vmes bo sicer nesrečni referendum, ki ne bo krepil skupnih pogledov. A v politiki je treba marsikaj preskočiti in pogoltniti,« meni Peterle, ki je nad kampanjo razočaran. »Potekale je v sovražni atmosferi. Nizala so se vprašanja o 'bruseljskih stolčki' in poudarjala evroskepticizem. A s potenciranjem vsega slabega pri EU so z volišč odgnali le svoje volivce.«
Tonin: »NSI je ponudila štiri močne kandidate, zato so se preferenčni glasovi delili«
Na pločniku pred Opera barom smo ujeli tudi vodjo poslanske skupine Mateja Tonina. »Kdor zna premisliti vsaj dva korak naprej, mu mora biti jasno, da je bila izvolitev Bogoviča zelo verjetna. NSI je ponudila štiri močne kandidate - enega izrazito. Tako so se preferenčni glasovi delili, v SLS pa so se koncentrirali na predsednika SLS. Tudi naše meritve znotraj članstva so kazale, da bo pol preferenčnih glasov prejel Peterle druga polovica pa bo šla Alešu Hojsu in Ljudmili Novak. Matematika je jasna. To smo vedeli že na začetku, res pa je, da smo želeli osvojiti tri mandate. Tretji bi bil naš, saj je bila levica zelo razbita.« Z odstotkom za skupno listi je Tonin zadovoljen, za končno oceno pa čaka še na število absolutnih glasov za listo.
Vabljena SDS
Bo otoplitev odnosov med pomladnimi strankami trajala še naprej? »Ne vidim razloga, zakaj ne. Mi smo se vedno le odzivali in konfliktov nismo ustvarjali. Volilni sistem je takšen, da morajo pomladne stranke med seboj hočeš nočeš sodelovati. Če bomo želeli kar koli v državi spremeniti, bodo morali programske sorodne stranke sodelovati,« pravi Tonin. In kako gleda na sodelovanje NSI in SLS na parlamentarnih volitvah? »Zgledujmo se po Demosu leta 1990, naredimo predvolilno koalicijo in napovejmo, kaj bomo počeli po volitvah. Javno sem že predlagal, da naj s SLS oblikujemo koalicijsko pogodbo. Če se SDS ali katerikoli druga stranka vidi v njej, se nam lahko pridruži. Vse tri stranke moramo sodelovati in se predvsem osredotoči na tisto, kar nas povezuje.«
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke