Revija Reporter
Slovenija

Zeleni Slovenije o arhivskem referendumu: Arhivi totalitarnega režima morajo ostati odprti

STA

6. jun. 2014 11:28 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zeleni Slovenije so pred nedeljskim glasovanjem na referendumu o arhivski noveli opozorili na po njihovem neprimerno izpostavljanje stroškov referenduma. Kot so zapisali, demokracija resda stane, je pa "veliko cenejša kot diktatorska samovolja posameznikov". Pozvali so tudi k glasovanju proti arhivski noveli.

Po prepričanju Zelenih Slovenije je treba na referendumu glasovati proti noveli zato, ker morajo arhivi nekdanje nedemokratične politične policije, t. j. Službe državne varnosti, kot tudi arhivi partije in njenih transmisij ter sodišč ostati odprti za strokovno in laično javnost. "Gre za totalitarni režim, o katerem ne samo da imamo pravico vedeti, dolžni smo jo tudi raziskati," so zapisali.

Pri tem opozarjajo, da je bilo uničenega 90 odstotkov arhivskega gradiva, povezanega s Službo državne varnosti, in se sprašujejo, kdo je odgovoren za to. Notranjega ministra Gregorja Viranta, predsednika vrhovnega sodišča Branko Maslešo in generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja zato sprašujejo, naj povedo, kaj so naredili, da bi se krivci za uničene arhive odkrili in kaznovali. "Gre namreč za kaznivo dejanje, ki se je moralo preganjati po uradni dolžnosti," opozarjajo.

Opozarjajo tudi, da bi morala tiste, ki so v preteklem sistemu kršili človekove pravice, zadeti lustracija, namesto da so "s pomočjo tranzicijskih medijev in tajkunskega kapitala ohranili svoj politični in kapitalski vpliv iz propadle Jugoslavije".

Menijo pa tudi, da je treba razčistiti s preteklostjo: "Le tako bomo namreč lahko postopoma urejali tudi sedanjost."