GZS: Vlada naj sprevidi nesprejemljivost, kratkovidnost in nevzdržnost svojega ravnanja
4. dec. 2014 17:19 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so, potem ko je njihova torkova odločitev za umik iz pogajanj o socialnem sporazumu močno odmevala, poudarili, da tega koraka niso naredili zlahka, temveč po tehtnem razmisleku. S tem želijo doseči, da vlada sprevidi "nesprejemljivost, kratkovidnost ter gospodarsko in socialno nevzdržnost svojega ravnanja".
Predsednik GZS Samo Hribar Milič je v današnjem sporočilu za javnost ponovil, da je vlada "praktično pokleknila pred sindikati javnega sektorja, ki so vehementno nasprotovali varčevanju v javnem sektorju". Namesto za leto 2015 predvidenih 127 milijonov evrov je tako izpogajala le 20 milijonov evrov, hkrati pa vztraja na več kot 100 milijonih evrov dodatnih obremenitev, predvsem gospodarstva, je bil kritičen.
Tudi tokrat ni mogel mimo številk, ki po njegovih besedah kažejo, da se je od začetka krize leta 2008 število delovnih mest v gospodarstvu znižalo za več kot 90.000, število delovnih mest v javnem sektorju pa po različnih podatkih zvišalo za med skoraj 4000 do 11.600. Od leta 2007 se je masa plač v zasebnem sektorju nominalno povečala za deset odstotkov, masa plač v javnem sektorju pa kar za 15 odstotkov, je pristavil.
"Z napovedanimi dodatnimi obremenitvami se poslovno okolje in konkurenčni položaj Slovenije samo še bolj poslabšujeta," je opozoril Hribar Milič.
Upravni odbor GZS je po njegovih besedah ocenil, da v takih razmerah ni razlogov za nadaljevanje pogajanj o socialnem sporazumu, "ki bi moral predstavljati temeljni dokument, v katerem se socialni partnerji dogovorimo, kako in s kakšnimi ukrepi zagotoviti vzdržno gospodarsko rast, dvig konkurenčnosti gospodarstva in kreiranje novih delovnih mest".
Pogajanja o socialnem sporazumu za gospodarsko rast in nova delovna mesta 2015-2016 so se začela minuli petek, cilj pa jih je končati do novega leta, kar od Slovenije pričakuje tudi Evropska komisija. Tovrsten dokument je bil nazadnje podpisan za obdobje 2007-2009, nato pa so bila usklajevanja vedno neuspešna, nazadnje za socialni sporazum za izhod iz krize 2014-2015, ki so propadla spomladi.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke