Revija Reporter
Slovenija

GZS in OZS znova opozarjata na posledice nepremičninskega davka

STA

16. okt. 2013 14:28 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Gospodarska zbornice Slovenije (GZS) in Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) sta danes znova opozorili na posledice, ki jih bo imel novi davek na nepremičnine za njihove člane. GZS med drugim zahteva nižjo davčno stopnjo za poslovne in industrijske nepremičnine, OZS predlaga vladi, naj zakona ne potrdi.

GZS opozarja, da lahko davek, ki ga v zbornici sicer načeloma podpirajo, prinese velike dodatne obremenitve gospodarstva. Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani dejala Alenka Avberšek z GZS, za poslovne in industrijske nepremičnine zahtevajo nižjo, 0,60-odstotno stopnjo davka. Po zadnjem predlogu zakona bi bile te nepremičnine obdavčene z 0,75-odstotno stopnjo.

GZS zahteva tudi odpravo možnosti, da bi lahko občine zvišale stopnje za svoj del davčnega prihodka, pravno predvidljivost obdavčitve nepremičnin, ki so vrednotene nad 500.000 evrov, ter davčno kapico ali izjeme za neprodana stanovanja, stanovanja in zemljišča na zalogo in nepremičnine v stečajnih masah. Obenem zahtevajo tudi novo vrednotenje poslovnih nepremičnin po sektorjih. Podpirajo možnost davčnega posojila upokojencem, je dejala Avberškova.

OZS vlado poziva, naj predloga zakona ne potrdi. Kot so danes sporočili iz zbornice, predlog, ki predvideva 0,75-odstotno obdavčitev poslovnih in industrijskih nepremičnin, ni usklajen s predstavniki obrtnikov in malih podjetnikov.

S tem davkom bi država ogrozila več kot 120.000 oseb, kolikor jih zaposlujejo obrtniki in mali podjetniki, navajajo v zbornici.

"Razočarani smo, da se je vlada prenehala pogajati z nami in želi sedaj brez kakršnegakoli dogovora sprejeti nepremičninski davek, ki bo čez rob prepada pahnil številne obrtnike in male podjetnike," pravi podpredsednik OZS in predsednik upravnega odbora OZS Branko Meh. Sprašuje se, kako vlada ne more ali ne želi razumeti, da dodatnih obremenitev enostavno ne bodo prenesli.

OZS pravi, da bi dodatne obremenitve pogubno vplivale na obrtnike in male podjetnike, ki se že sedaj težko soočajo s krizo in so na robu preživetja. Če se davek že uvaja, pa OZS meni, da bi morali obrtnike oz. podjetnike obdavčiti enako kot kmete, torej po 0,30-odstotni stopnji.

OZS je sicer že konec avgusta ostro protestirala proti višjim obremenitvam malega gospodarstva in vladi poslala peticijo, v kateri je zahtevala sestanek do najkasneje 10. oktobra. Odgovora vlade do danes ni prejela, zato bo o nadaljnjih ukrepih odločala na skupščini 22. oktobra, so še sporočili.