Tudi v zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Mediana je Janševa SDS pred Golobovo Svobodo, čeprav je na lanskih volitvah zmagala z veliko razliko. Podoben rezultat je leta 2014 dosegla SMC Mira Cerarja, štiri leta pozneje pa je bila šele četrta in dobila manj kot deset odstotkov. Takrat je zmagala Janševa SDS, ki pa sprva ni mogla sestaviti vlade, ampak šele po odstopu premierja Marjana Šarca poldrugo leto za tem.
Tudi Golob po letu dni za večino Slovencev ni več novi politični obraz z dolgoletnimi menedžerskimi izkušnjami, ampak le še eno politično razočaranje. Večina njegovih volivcev bržkone ne bo več prišla na volitve, razen če se bo tik pred njimi spet pojavil nov politični up in jih prepričal.
Večina volivcev Gibanja Svoboda so bili novi volivci, ki jih na prejšnjih volitvah ni prepričala niti leva niti desna politična opcija.
Lanskih državnozborskih volitev se je udeležilo okoli 40 odstotkov več volivcev kot štiri leta prej. Volilna udeležba je bila skoraj 72-odstotna, pred tem pa dobrih 52 odstotkov. Na volitve je prišlo 302.010 volivcev več. Večina jih je skoraj zagotovo svoj glas oddala za Golobovo Svobodo, nekateri pa tudi desnosredinskim strankam, saj so vse prejele več glasov kot štiri leta prej.
Takratne stranke KUL (SD, LMŠ, Levica, SAB) so izgubile dobro tretjino volivcev (120.913 glasov), ki so z veliko verjetnostjo volili Golobovo Svobodo. Skupno je prejela 410.769 glasov, kar pomeni, da se večina njenih volivcev ni preselila iz strank KUL, ampak so to bili novi volivci, ki jih na prejšnjih volitvah ni prepričala niti leva niti desna politična opcija.
Golob tega sporočila volitev ni razumel, saj se je povezal z SD in Levico. Na podlagi volilnega rezultata bi lahko v slogu Janeza Drnovška sklenil čezpolno koalicijo z NSI, ki je komaj čakala, da se izvije iz objema Janševe SDS, pa tega ni storil. Čez glavo mu je zrasla ekskluzivna civilna družba, ki si jemlje zasluge za njegovo zmago in mu vsiljuje zakonske predloge ter skuša nastavljati in odstavljati ministre. Prvi predsednik Milan Kučan je preprečil, da bi bila izvoljena njegova predsedniška kandidatka in je raje podprl Natašo Pirc Musar.
Z Gregorjem Golobičem in njegovim krogom že pred volitvami ni imel dobrih odnosov. »Strici iz ozadja« mu bodo o prvi priložnosti zabili nož v hrbet in našli novega političnega odrešenika. V nasprotnem primeru bo tako kot leta 2018 spet zmagal Janez Janša.