Revija Reporter
Slovenija

Evropski liberalci kličejo Počivalška na zagovor, ta jim odgovarja: "Nikoli ne bi dobili tako neumne ideje"

STA
3 2.165

17. apr. 2021 7:42 Osveženo: 7:45 / 17. 4. 2021

Deli na:

Zdravko Počivalšek

Twitter/Vlada RS

Potem ko je na dan prišla vsebina domnevnega neuradnega dokumenta v EU s predlogi za spremembo meja na Zahodnem Balkanu se vrstijo izrazi podpore ohranitvi meja v regiji. Včeraj so prišli iz Nemčije in Avstrije. Stranka evropskih liberalcev (Alde) pa je SMC pozvala k distanciranju od "teh ločevalnih načrtov", ki jih pripisuje premierju Janezu Janši.

Slovenski portal Necenzurirano je v četrtek objavil neuradni diplomatski dokument, t. i. non-paper, o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu, o obstoju katerega se je v preteklih dneh ugibalo in je sprožal številne odzive, zlasti v regiji. Kdo ga je spisal, ni razvidno, del vsebine pa naj bi po informacijah portala nastal v Budimpešti. Mediji v BiH so poročali, da ga je premier Janša dal predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu, kar je Janša zanikal, v Bruslju pa obstoja dokumenta niso potrdili.

Vodja stranke evropskih liberalcev (Alde) Hans van Baalen je včeraj na Twitterju izrazil "pretresenost Alde ob neodgovornih predlogih za ponovno risanje meja na Zahodnem Balkanu". Slovenski premier in vodja SDS "Janez Janša mora prenehati z ločevalnimi politikami, od vseh koalicijskih partnerk, tudi SMC, pa pričakujemo, da se bodo takoj distancirale od teh ločevalnih načrtov," je zapisal vodja Alde, v kateri so tri slovenske stranke - ob koalicijski SMC tudi opozicijski LMŠ in SAB.

"Nikoli ne bi dobili tako neumne ideje. To so naša regija, naši prijatelji. Dobro se spominjamo prelivanja krvi," mu je na Twitterju odgovoril predsednik SMC in minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek in nanj naslovil vprašanje, zakaj da sodelujejo v "teh nevarnih izmišljotinah". Kot je dodal, so vse članice Aldeja enakopravne, in vsem da bi koristilo, če bi pred tvitom preveril pri njih.

Janša je v odzivu na Twitterju v angleščini zapisal, da so "pretreseni, ker Alde in van Baalen širijo to lažno zgodbo, ki so jo za notranje politične boje v Sloveniji ustvarili njegovi slovenski prijatelji".

Nemški državni sekretar za evropske zadeve Michael Roth pa je včeraj na Twitterju zavrnil možnost sprememb meja na Zahodnem Balkanu. "Države na Zahodnem Balkanu imajo prihodnost samo kot večetnične in večverske družbe. Regionalna sprava in sodelovanje so ključni za mir, demokracijo in blaginjo. Risanje novih meja je nevarna pot," je zapisal.

Avstrijski zunanji minister Alexander Schallenberg (ÖVP) pa je izrazil odločno nasprotovanje razdružitvi BiH, ki ga vsebuje omenjeni non-paper. Po njem bi večino srbske entitete Republike srbske priključili Srbiji, večinsko hrvaške kantone v BiH pa Hrvaški ali pa bi dobili poseben status znotraj države.

"Ozemeljska celovitost Bosne in Hercegovine za Avstrijo v nobenem primeru ni predmet debate," je včeraj dejal Schallenberg na vprašanje avstrijske tiskovne agencije APA na novinarski konferenci z nemško govorečimi kolegi v Luganu. Izrecno pa ni želel komentirati domnevnega non-paperja, "za katerega ni jasnega avtorstva".