Evropska komisija preiskuje 35 milijonov državne pomoči Cimosu
9. apr. 2014 12:04 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Evropska komisija je začela poglobljeno preiskavo državne pomoči v višini 35 milijonov evrov, ki jo je Slovenija namenila prestrukturiranju skupine Cimos. Ocenila bo, ali je pomoč skladna s pravili EU, ali bo omogočila podjetju dolgoročno poslovno vzdržnost in ali bodo lastniki podjetja zadostno prispevali k prestrukturiranju.
Kot so sporočili iz Bruslja, ima komisija zlasti pomisleke, da lastniki morda ne prispevajo dovolj k stroškom prestrukturiranja. Nekatera sredstva, ki jih je Slovenija priglasila kot lastni prispevek družbe k prestrukturiranju, bi lahko dejansko izvirala iz državnih sredstev in vključevala dodatno državno pomoč.
Poleg tega napovedi o dolgoročni sposobnosti preživetja Cimosa morda niso realne in predlagano zmanjšanje zmogljivosti ne bo nujno odtehtalo negativnih učinkov izkrivljanja konkurence.
Komisija je julija lani začasno odobrila pomoč za reševanje Cimosa, in sicer v obliki državnega poroštva za najem posojil v višini 35 milijonov evrov, pod pogojem, da se Slovenija zaveže priglasiti načrt prestrukturiranja, ki bi družbi omogočil, da bo dolgoročno sposobna uspešno poslovati.
Slovenija je novembra lani priglasila načrt za prestrukturiranje, v skladu s katerim bi se 35 milijonov evrov terjatev države do družbe Cimos iz naslova pomoči za reševanje pretvorilo v osnovni kapital Cimosa.
Kot so pojasnili v komisiji, se bo po navedbah slovenskih organov z navedeno pomočjo obnovila dolgoročna sposobnost preživetja Cimosa, saj se bo izboljšala njegova likvidnost in podprlo izvajanje ukrepov poslovnega prestrukturiranja, s katerim naj bi se zmanjšali stroški in povečala produktivnost.
Vendar pa v Bruslju dvomijo, da načrt za prestrukturiranje izpolnjuje zahteve iz smernic EU iz leta 2004 za reševanje in prestrukturiranje.
Na podlagi omenjenih smernic o reševanju in prestrukturiranju lahko podjetja v težavah prejmejo državno pomoč, če so izpolnjeni nekateri strogi pogoji. Takšna pomoč bi namreč lahko izkrivljala konkurenco na enotnem trgu EU, saj umetno ohranja pri življenju podjetja, ki bi sicer morala izstopiti s trga.
Pomoč se lahko dodeli za obdobje šestih mesecev (t.i. pomoč za reševanje). Po tem obdobju je treba pomoč bodisi vrniti bodisi komisiji priglasiti načrt za prestrukturiranje, da slednja pomoč odobri (t.i. pomoč za prestrukturiranje).
Z načrtom za prestrukturiranje se mora zagotoviti, da bo podjetje dolgoročno sposobno preživeti brez nadaljnje državne podpore, da se z izravnalnimi ukrepi odtehtajo negativni učinki izkrivljanja konkurence, ki so posledica državne pomoči, in da lastniki podjetja iz lastnih sredstev zagotovijo zadosten prispevek k stroškom prestrukturiranja.
Zainteresirane tretje osebe imajo zdaj možnost, da predložijo pripombe k ukrepom, ki so predmet preiskave. Sam začetek preiskave ne prejudicira njenega izida.
Cimos zadnja leta pestijo hude finančne težave, predvsem zaradi likvidnostnih težav, povezanih z znatnim bančnim dolgom, ki jih ni mogel odplačevati. Družba se z bankami upnicami trenutno pogaja o prestrukturiranju finančnega dolga. Ravno tako se sooča s šibkim povpraševanjem po novih avtomobilih.
Skupina Cimos je s približno 7000 zaposlenimi eden večjih slovenskih proizvajalcev in je dejavna predvsem v proizvodnji komponent za avtomobilsko industrijo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke