Erjavec, ki sta ga med drugim spremljala predsednik odbora DZ za obrambo Samo Bevk in svetovalec načelnice Generalštaba Slovenske vojske brigadir Franc Koračin, se je v vojaški bazi Film City v Prištini najprej srečal s poveljnikom Natovih sil Kfor, generalmajorjem Lorenzom D'Addariom. V pogovoru sta se med drugim dotaknila aktualnih varnostnih in splošnih razmer na Kosovu, razmer v operaciji Kfor ter slovenskega delovanja v njej.
Kot je poudaril Erjavec, so trajna stabilizacija, razvoj in napredek držav Zahodnega Balkana v strateškem interesu Slovenije. Podpora in zavezanost Slovenije tej regiji se bosta zato po navedbah ministra še naprej odražali tudi v aktivnem in razmeroma obsežnem sodelovanju slovenskih pripadnikov v misijah, ki potekajo na tem območju, predvsem v operaciji Kfor.
Erjavec je v pogovoru še izpostavil potrebo, da zveza Nato in širša mednarodna skupnost ostaneta zavezana podpori Kosovu in celotnemu Zahodnemu Balkanu tudi v prihodnje. Sile Kfor pa po mnenju ministra še vedno ohranjajo ključno varnostno-stabilizacijsko vlogo na Kosovu, zato Slovenija zagovarja ohranitev vidne vojaške prisotnosti na območju.
Minister je z delegacijo obisk nadaljeval v bazi Italijanska vas blizu Peći na zahodu države, kjer v okviru dela bojne skupine Zahod, dela zavezniških sil Kfor, deluje tudi glavnina slovenskega kontingenta.
Tu se je najprej srečal s poveljnikom mednarodne bojne skupine Zahod Gianfrancom Di Marcom. Strinjala sta se, da je prisotnost operacije Kfor na Kosovu še vedno potrebna, in izrazila zaskrbljenost glede nedavnega povečanja napetosti med Srbijo in Kosovom. Obe državi bi se morali po njunem mnenju vzdržati enostranskih dejanj in nadaljevati konstruktiven dialog.
"Če Zahodni Balkan in BiH ne bosta stabilna, tudi Slovenija ne bo stabilna," je povedal Erjavec. Ob tem je ocenil, da so sile Kfor z vključenostjo slovenske vojske "garancija za stabilnost Kosova".
Erjavec je ob obisku še napovedal, da slovenska vlada v rebalansu proračuna za prihodnje leto načrtuje več sredstev, ki bodo namenjena za višje plače in za novo vojaško opremo. "Vojaške opreme na kupujemo zaradi zveze Nato ali EU, ampak zaradi lastne varnosti," je dodal.
Mednarodne sile Kfor pod poveljstvom Nata od leta 1999 na Kosovu izvajajo vojaško operacijo v podporo miru, varnosti in stabilnosti. V operaciji trenutno sodeluje 21 držav članic in osem nečlanic Nata s skupno okoli 4000 pripadniki. Slovenija se je misiji pridružila januarja 2000, trenutno pa v njej sodeluje 242 slovenskih vojakov.
Erjavec na Kosovu: Vojaške opreme na kupujemo zaradi zveze Nato ali EU, ampak zaradi lastne varnosti
23. dec. 2018 6:00
Minister za obrambo Karl Erjavec je z delegacijo v petek obiskal pripadnike 38. slovenskega kontingenta v silah Kfor na Kosovu. Med drugim je poudaril pomen misije za ohranjanje stabilnosti v regiji, dotaknil pa se je tudi vprašanja zaostrovanja razmer med Kosovom in Srbijo, so sporočili z ministrstva za obrambo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke