Erjavec o pritiskih EU na Slovenijo: To je pa iz trte izvito
9. sep. 2012 5:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Zunanji minister Karl Erjavec se je ob robu dvodnevnega neformalnega zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije, ki se je včeraj končalo v ciprskem kraju Pafos, na dvostranskih pogovorih sešel tudi s hrvaško zunanjo ministrico Vesno Pusić. A stališča glede Ljubljanske banke ostajajo nespremenjena, je poročal Radio Slovenija.
Čeprav so se tudi po njunem zadnjem pogovoru na Strateškem forumu Bled sporni sodni postopki na Hrvaškem v primeru Ljubljanske banke nadaljevali, Erjavec vztraja, naj slovenski in hrvaški finančni strokovnjak, France Arhar in Zdravko Rogić, pripravita rešitev, na podlagi katere bi lahko čim prej potrdili pogodbo o pristopu Hrvaške k EU.
"Ponavljam. Slovenija nima nobenega interesa zadrževati Hrvaško na poti v EU. Želimo pa, da se odprta vprašanja rešijo, če že ne rešijo, pa da vsaj vemo, na kakšen način jih bomo reševali in kje jih bomo reševali," je za Radio Slovenija dejal Erjavec na Cipru.
Pogovori ob robu ciprskega zasedanja niso mogli prinesti napredka, ta je tudi po besedah hrvaške zunanje ministrice Vesne Pusić v rokah finančnih strokovnjakov.
Arhar in Rogić sta se prvič sestala prejšnji teden na Otočcu, njuno naslednje srečanje pa bo, kot je na Bledu napovedal Erjavec, 18. septembra v Zagrebu.
Kar zadeva pogojevanje ratifikacije pristopne pogodbe bi morali po besedah Pusićeve Slovenija in Hrvaška intenzivno krepiti sodelovanje tudi na evropski ravni. To je v dolgoročnem interesu obeh držav in ratifikacijo bi morali obravnavati povsem ločeno od reševanja vprašanja Ljubljanske banke, je po poročanju radia dodala Pusićeva.
Nadalje sta oba nikalno odgovorila na vprašanje, ali so evropski kolegi terjali pojasnila oziroma se skušali kakorkoli vmešavati v urejanje tega vprašanja. Tudi tu se je pokazalo, da so informacije o bruseljskih pritiskih na Slovenijo "spin" hrvaških medijev, odgovarja Erjavec. "Res je, da včasih me kakšen minister vpraša, kaj je s to zadevo, zakaj je problem. Da pa bi bili kakšni pritiski, to je pa iz trte izvito," je dodal.
Pusićeva je pojasnila, da imajo druge države svoje skrbi. Čeprav večina kolegov po njenih besedah pozna primer, pa pričakujejo, da sta Slovenija in Hrvaška dovolj zreli, da ga bosta rešili sami, je dodala Pusićeva, ki se je prav tako udeležila srečanja na Cipru. Hrvaška namreč kot država pristopnica na zasedanjih članic unije od podpisa pristopne pogodbe do vstopa v unijo sodeluje kot opazovalka.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke