Revija Reporter
Slovenija

Slovenija, najbolj pokvarjena država na svetu

Biserka Karneža Cerjak

17. maj. 2013 5:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Kaj o imenovanju Marte Kos za veleposlanico v Berlinu pravi nekdanji zunanji minister dr. Dimitrij Rupel?

O tem, ali Marta Kos Marko izpolnjuje pogoje za mesto veleposlanice glede na to, da ne sodi med karierne diplomate, smo vprašali za mnenje generalnega konzula v Trstu dr. Dimitrija Rupla, prvega in dolgoletnega zunanjega ministra RS (1990–1993, 2000–2004, 2004–2008).

Povedal nam je, da je zakon o zunanjih zadevah, ki je bil spremenjen leta 2009 po nareku tedanjega predsednika republike Türka, omogočil večjo arbitrarnost pri izbiranju veleposlanikov, kot jo je pred tem dovoljeval zakon, ki je bil ob upoštevanju predlogov opozicije sprejet leta 2008 in je bil usmerjen h karierni diplomaciji: »Türkov zakon je bistveno povečal vlogo predsednika republike, kar je bilo v nasprotju z ustavo, sicer pa posebnost v državah parlamentarne demokracije. Obenem vsebuje izjemo, ki velja za eno desetino (konkretno za četverico) veleposlanikov. Po tem zakonu lahko veleposlaniki/veleposlanice, razen kariernih diplomatov, postanejo osebe, ki imajo najmanj '14 let ... delovnih izkušenj na področju zunanje politike, mednarodnih odnosov, mednarodnih ekonomskih odnosov ali mednarodnega prava, od tega vsaj tri leta vodstvenih delovnih izkušenj ...'. Oseba (Marta Kos Marko, op.p.), ki jo omenjate, bi bila sprejemljiva v primeru široke razlage zakona.«

Dr. Dimitrij Rupel je omenil, da ima Slovenija dovolj dobrih in sposobnih diplomatov, ki jih osebno dobro pozna in bi želeli postati veleposlaniki v Berlinu, vendar njihov izbor ne poteka le po sposobnostih. Prav veleposlaništvo v Nemčiji kot eno najpomembnejših bi po Ruplovem mnenju zahtevalo izkušenega diplomata, ki bi ga v državi sprejemnici poznali in spoštovali. Format veleposlanika namreč veliko pove o pozornosti, ki jo njegova država posveča državi sprejemnici: »Razlogov z za izbiro osebe, ki jo omenjate (Marta Kos Marko, op. p.), če so jo zares izbrali, ne poznam.« Ob tem je še omenil, da nima dokazov o ozadju zdajšnje kadrovske politike na MZZ: »Domnevam, da je minister Erjavec, ki ga imam za dobronamernega človeka, bolj ali manj nedolžen, je pa žal odgovoren.«

Na vprašanje o tem, ali se lahko tudi v primeru Marte Kos Marko ponovi zaplet kot v njegovem primeru, ko ga predsednik Türk ni želel potrditi za veleposlanika na Dunaju, čeprav ga je že potrdila vlada, je dr. Dimitrij dejal: »Drugo ime za zaplet, ki ga omenjate in ki je prizadel mene osebno, je lustracija. Šlo je za nezakonitost in pokvarjenost, ki sta prispevali k današnjim političnim težavam. Mimogrede: sedanja vlada ima dobro priložnost, da popravi sramoto, ki je nastala zaradi Türkove samovolje. Slišim, da Slovenijo, ki je nekoč, še leta 2008, veljala za 'najboljšo učenko v razredu', uvrščajo med najbolj pokvarjene države na svetu.«

Še lani je v oddaji Pogledi Slovenija Kosova Borutu Pahorju očitala, da je eden največjih populistov in da ima občutek, da je rešitelj. Zdaj mora upati, da predsednik države ni zamerljiv, saj lahko blokira imenovanja veleposlanikov.

VEČ V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE.