Erjavec dvomi o pozitivnem signalu Junckerja Bratuškovi, če KPK ugotovi nepravilnosti
10. sep. 2014 12:12 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Prvak DeSUS Karl Erjavec si ne predstavlja, da bi Alenka Bratušek dobila "pozitiven signal" od bodočega predsednika Evropske komisije, če bi KPK ugotovila, da je bil pri postopku kandidature konflikt interesov. O tem, kaj pomeni, da Slovenija dobi podpredsedniško mesto v komisiji, pa: "V Sloveniji imamo tri podpredsednike vlade. Vemo za njih?"
Prvak DeSUS Karl Erjavec vztraja, da je bila petkova dopisna seja, na kateri je vlada potrdila seznam kandidatov za evropske komisarje, nezakonita. Ko je izvedel, da je Bratuškova kandidatka za podpredsednico Evropske komisije, pristojna za energetsko unijo, pa je medijem v DZ dejal le: "Ja, super, krasno."
Erjavec je prepričan, da je pri dopisni seji vlade prišlo do nepravilnosti, saj je bilo v vseh primerih doslej tako, da je, če so trije ministri zahtevali, da točko vlada obravnava na redni seji, to obveljalo. Poleg tega meni, da je prišlo tudi do konflikta interesa, ker je predsednica vlade glasovala o sebi.
A ob tem ne vidi potrebe, da bi sam karkoli ukrenil v zvezi s tem, saj zadevo preiskuje Komisija za preprečevanje korupcije (KPK). Če bodo odkrili kršitve pri postopku, pa meni, da bi o tem morala kaj reči nova vlada, glede na to, da se je mandatar Miro Cerar v svoji volilni kampanji zavzemal za visoko stopnjo etičnosti, za boj proti korupciji in proti vsem nepravilnostim. "Vemo, da so zaradi mnenja KPK že padale vlade, kaj šele kakšne kandidature," je še spomnil Erjavec.
Erjavec je pojasnil še, da je gradivo za sporno dopisno sejo vlade pripravilo ministrstvo za zunanje zadeve kot pristojno ministrstvo. Ker je bil takrat v Walesu, je Erjavec najprej sporočil, da je vzdržan, šele tik pred iztekom seje pa je glasoval proti.
"Res je, da sem se vzdržal, glede na to, da sem pričakoval, da bo seja prekinjena in da bo šlo na redno sejo. V tistem trenutku so bili že več kot trije ministri za to, da gre zadeva na redno sejo, in nobenega problema ne bi bilo, če bi sklicali to sejo v soboto. Tudi procedura omogoča, da zunanje ministrstvo, če sklep ni pravočasno sprejet, zaprosi v Bruslju za podaljšanje, in še vedno je bilo dano to podaljšanje."
Ob robu predstavitve županske kandidatke DeSUS v Ljubljani je Erjavec dejal še, da se z evropskim poslancem iz vrst DeSUS Ivom Vajglom ni pogovarjal o tem, kako bo ta glasoval o Evropski komisiji. "Če bo kandidatka prestala zaslišanje na parlamentarnem odboru in če bo Jean-Claude Juncker vztrajal pri njenem imenovanju, ne vidim razloga, da bi glasoval proti. Ne predstavljam pa si, da bi dobila pozitiven signal od prihodnjega predsednika komisije, če bi se ugotovilo, da je šlo za konflikt interesov," je dejal.
Prihodnji predsednik Evropske komisije Juncker je prejšnji petek objavil seznam komisarskih kandidatov, ki ga je moral nato potrditi vse članice Svet EU. Slovenska vlada je v petek na dopisni seji podprla, da Svet EU formalno potrdi seznam kandidatov.
Juncker je danes v Bruslju sicer objavil razdelitev resorjev v svoji komisiji. Slovenski premierki v odhodu Alenki Bratušek je dodelil položaj podpredsednice, pristojne za energetsko unijo.
Bratuškova je bila ena od treh oseb na seznamu kandidatov za komisarje, ki ga je konec julija Junckerju poslala slovenska vlada v odhodu. Poleg nje sta bila na njem še Erjavec in evropska poslanka iz vrst SD Tanja Fajon, a je Juncker opravil pogovor le z Bratuškovo in nato v svojo ekipo uvrstil njo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke