Revija Reporter
Slovenija

Tako je Dušan Keber bogato služil pod nekdanjo ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc

Nenad Glücks
1 2.483

10. jan. 2023 7:31 Osveženo: 7:40 / 10. 1. 2023

Deli na:

Dušan Keber

Primož Lavre

Samooklicani borec za javno zdravstvo Dušan Keber je že v devetdesetih letih zdravnikom iz javnega zdravstva za dober denar predaval prek svojega zasebnega podjetja. Objavljamo tudi podatke o njegovih pomanjkljivih poročilih glede opravljenega dela pri pripravi zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju v času razvpite ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc.

V minulih dneh se je zaiskrilo med ministrom za zdravje Danijelom Bešičem Loredanom in predstavnikom iniciative Glas ljudstva Dušanom Kebrom. Slednji je bil minister za zdravje v letih 2000 do 2004, zdaj pa je oster kritik ukrepov za reševanje zdravstvene problematike. Kot pravi Keber, posebne ambulante za paciente brez zdravnika niso prava rešitev in jim nasprotuje, Loredanu pa očita zgolj partikularno saniranje simptomov. Zgraža se nad zneskom honorarja za zdravnike v teh ambulantah (80 evrov neto za zdravnike, 35 evrov neto za srednje medicinske sestre).

Toda Loredan mu je javno navrgel: »Nekdo, ki se tako zelo zgraža nad honorarjem, ki je predviden za ambulante za neopredeljene, je leta 2017 za pripravo sprememb zakona o ZZZS v osmih oziroma devetih mesecih za 770 ur opravljenega svetovalnega dela dobil 20 tisoč evrov neto. In to brez izdelka. Težko razumem, da nekdo, ki je to že počel, ki je svetoval ministrici in bil za to zelo dobro plačan, zdaj razlaga zahteve in po moji oceni zlorablja ljudi«.

Za kaj je šlo pri Kebru? Leta 2017 je pomagal ministrici za zdravje Milojki Kolar Celarc (Cerarjeva vlada) pri izdelavi predloga zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Sam sicer trdi, da je tedaj skupaj s skupino strokovnjakov spisal zakon s 482 členi z vsemi razlagami. Loredanu priporoča, naj si ga prebere in med drugim tako najde način za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Milojka Kolar Celarc

Matija Sušnik/DZ

V času razvpite Kolarjeve, ki je s svojo ekipo zdravstvo potopila še globje v blato, so na ministrstvu za zdravje s Kebrom 24. marca 2017 sklenili podjemno pogodbo v znesku 19.950 evrov bruto, višina urne postavke pa je bila s sklepom ministrice določena pri 35 evrov bruto. Recimo druga dva člana delovne skupine za pripravo osnutka omenjena zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Grega Strban in Elda Gregorič Rogelj), sta, kot izhaja iz dokumentacije, prejemala veliko manj. Zgolj 12,30 evra na uro bruto. 13. oktobra 2017 so na ministrstvu za zdravje s Kebrom podpisali aneks k pogodbi v znesku 7000 evrov bruto, torej je bila skupna pogodbena vrednost zanj 26.950 evrov bruto.

T. i. bruto bruto strošek delodajalca (ministrstva za zdravje), kar pomeni vsi stroški za njgeov angažma, so znašali 36.215 evrov. V pogodbi je bilo zapisano, da bo delo večino časa opravljal  (praviloma) v poslovnih prostorih naročnika (ministrstva), razen v izjemnih primerih. Delovno skupino je sprva vodila Tanja Mate (žena nekdanjega notranjega ministra v prvi Janševi vladi Dragutina Mateja), kasneje pa Keber.

Izjemnih primerov dela zunaj ministrstva je bilo velika večina. V poročilu za mesec marec 2017 so po besedah naših virov tako pri Kebru evidentirali vsega skupaj okoli 27 ur na ministrstvu od skupno 97 ur navedenega dela. Med drugim sta med delo štela sodelovanje na TV omizju in intervju za A Kanal. Za april sta bili evidentirani zgolj dve uri in pol dela ur na ministrstvu - 11. aprila. Majsko poročilo je Keber oddal že 18. maja, torej je tedaj že vedel, koliko ur bo delal do konca maja? Iz poročila za maj je razvidno, da je bil dvakrat na ministrstvu in enkrat na ZZZS, ni pa evidentiranega števila ur na ministrstvu. Tudi junija in julija je glede na poročili delal večinoma doma.

Iz elektronskih sporočil je razvidno, da so bila nekatere poglavja samo nastavljena, Keber pa je določil posameznike oziroma ustanove, ki naj poskrbijo za besedila. Za junij in julij je opaziti dve različici poročil, pri čemer se poročili za julij razlikujeta tudi v datumih opravljenega dela. Poročila za junij, julij in november so popolnoma enaka za delo od 13. do vključno 16. v mesecu. Poročila za oktober, november in december so bila vsa poslana 28. decembra 2017, pri čemer iz njih spet izhaja, da naj bi Keber večino dela opravil doma (kar ni bilo v skladu s pogodbo), poleg tega, kot pravijo poznavalci, ni pisnih dokazov (niti elektronskih sporočil) o opravljenem delu.

Keber je sicer lastnik podjetja Educatio Medica, podiplomska šola za zdravnike, ustanovljenega že leta 1995. Prek te firme je še v času, ko je delal v UKC Ljubljana (v letih 1996 do 2000 je bil tudi strokovni direktor UKC), izvajal plačana izobraževanja za zdravnike.

Keber je sicer lastnik podjetja Educatio Medica, podiplomska šola za zdravnike, ustanovljenega že leta 1995. Prek te firme je še v času, ko je delal v UKC Ljubljana (v letih 1996 do 2000 je bil tudi strokovni direktor UKC), izvajal plačana izobraževanja za zdravnike. Od leta 1990 je bil redni profesor interne medicine na ljubljanski medicinski fakulteti. Podjetje Educatio Medica je od Medicinske fakultete v Ljubljani prejelo skupaj 22.272 evrov, od zdravstvenega doma Ljubljana 8.257 evrov, od ZD Medvode štiri tisoč evrov... Po družbenih omrežjih krožijo zgodbe o tem borcu za javno zdravstvo, kjer zdravniki pišejo, da je imel firmo za vikend tečaje EKG diagnostike za družinske zdravnike in specializante. Eden od zdravnikov navaja, da se je udeležil nekega tečaja v Kranjski Gori v hotelu Lek.

Glede na število udeležencev so tedaj s kolegi izračunali, da naj bi Keber na podlagi kotizacije zgolj s tistim tečajem zaslužil mesečno plačo zdravnika. Zdravnik se še sprašuje: zakaj je tečaj potekal ravno v hotelu (Lek) v lasti farmacevtske družbe Lek? Te vikend tečaje je očitno imel dolga leta, saj se je pod objavo o tem na facebooku oglasila specialistka splošne medicine Helena Fabris (po fotografiji sodeč med mlajšimi zdravniki), ki je zapisala: »V bistvu smo se morali udeležiti tega tečaja…, je bilo »priporočljivo«. Dodala je, da je Keber vseskozi  podcenjeval družinske zdravnike in jih bo tudi naprej.

Specialist oftalmolog kirurg Matej Beltram pa je potrdil, da je bilo natanko tako in se vprašal, le zakaj tečaj ni potekal v sklopu izobraževanj v UKC v enem od seminarjev.