Revija Reporter
Slovenija

Družina sestreljenega pilota Antona Mrlaka zahteva odškodnino: mu je Janša dodelil status veterana?

Igor Kršinar
5 3.491

23. okt. 2022 6:00

Deli na:

Toni Mrlak je umrl 27. junija 1991.

Arhiv Svet24

Prejšnji teden smo pisali o spominskih medaljah, s katerimi jih je Janševa vlada nameravala odlikovati vse, ki so pred 31 leti sodelovali v vojni za Slovenijo ali kako drugače pomembno prispevali k slovenski osamosvojitvi. Po podatkih ministrstva za obrambo so doslej izročili okoli 8000 medalj, prejšnja vlada pa jih je naročila kar 80.000.

Ob tem nas je zanimalo tudi, kolikšne odškodnine so bili prejeli svojci padlih v vojni za Slovenijo, kdo vse je dobil odškodnino in kolikšno. »O vlogah svojcev, padlih v vojni za Slovenijo odločajo upravne enote po zakonu o posebnih pravicah žrtev v vojni za Slovenijo 1991. Po izvedenih ugotovitvenih postopkih pristojnih upravnih enot so bili prvi odmerjeni in ugotovitveni zneski pavšalnih odškodnin na podlagi izdanih odločb upravičencem izplačani v oktobru 2022 v skupnem znesku 622.444,69 evra,« so nam odgovorili z ministrstva.

Kot je razvidno iz njihovega odgovora, izplačilo prejema 16 upravičencev, gre za vdove in otroke padlih v vojni za Slovenijo. Najvišji izplačani znesek je bil 70.906 evrov, najnižji pa 28.449 evrov.

Na seznamu pa ni družine pokojnega pilota Antona Mrlaka, ki so ga teritorialci sestrelili, ko je s helikopterjem JLA preletel poslopje parlamenta. »Leta 2002 je ministrstvo za obrambo vodilo postopke po zakonu, ki je urejal plačilo odškodnine žrtvam vojnega in povojnega nasilja, in v zvezi s tem vdovi po pokojnem Antonu Mrlaku izdalo odločbo z dne 16. 4. 2002. Za določitev višine odškodnine in njeno izplačilo je bil pristojen takratni Slovenski odškodninski sklad,« so še dodali. In zakaj Mrlakove družine ni na seznamu prejemnikov? Na ministrstvu odgovarjajo, da je po njihovih podatkih zahtevek še vedno v obravnavi.

Po podatkih Zveze veteranov vojne za Slovenijo je na strani Teritorialne obrambe padlo enajst ljudi, na strani policije pa šest. Na seznamu padlih teritorialcev je tudi takratni pilot JLA Mrlak. Tak status je dobil na podlagi dopisa takratnega ministra za obrambo Janeza Janše 14. 12. 1993, v katerem navaja, da je Mrlak »nesporno izrazil željo po prestopu v Teritorialno obrambo Republike Slovenije že pred 25. 6. 1991 oziroma pred nesrečnim dogodkom in da bi njegov status lahko izenačili s statusom pripadnika Teritorialne obrambe Republike Slovenije.« Leta 2016 pa je Janša za Nova24TV izjavil, da gre za kopijo, »ki je neverodostojna, to pa zaradi tega, ker je to čas, ko so se množično ponarejali dokumenti ministrstva za obrambo.«

Kot je znano, je pilotova vdova Emilija Mrlak kazensko preganjala brigadirja Antona Krkoviča zaradi umora svojega moža, vendar jo je sodišče leta 2016 zavrnilo, saj je ravnal v skladu z ukazom koordinacijske skupine, ki so jo vodili Janez Slapar, Janez Janša in Igor Bavčar: »Odpirajte ogenj iz vsega orožja na vse helikopterje JA ne glede na njihov položaj.« Istega leta je Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) na upravno enoto Ljubljana vložilo zahtevo za obnovo postopka izdaje upravne odločbe, s katero je bil Mrlaku priznan status veterana vojne za Slovenijo.