Revija Reporter
Slovenija

Dr. Andrej Umek: Novi obrazi Slovenijo peljejo v popolno katastrofo

Aleš Žužek

25. feb. 2018 20:00

Deli na:

Desna sredina bo na volitvah zmagala in sestavila vlado, če bodo manjše desnosredinske stranke pred volitvami sklenile dogovore o skupnih listah. V nasprotnem primeru obstaja nevarnost, da bodo številni glasovi desnih volivcev šli v nič, svari Andrej Umek. Kot primer dobre odločitve poudarja skupno listo SLS in NSI na evropskih volitvah 2014. V novih obrazih ne vidi rešitve, ampak le pot v nazadovanje in katastrofo. Prave rešitve so po njegovem davčno razbremenjevanje, prilagajanje izobraževalnega sistema potrebam gospodarstva in prožna delovnopravna zakonodaja, ki bo omogočila lažje odpuščanje in zaposlovanje.

Zbor za republiko bo v sodelovanju z Združenjem za vrednote slovenske osamosvojitve februarja in marca priredil štiri okrogle mize v okviru simpozija Kako končati tranzicijo in vzpostaviti demokracijo? Na prvi okrogli mizi 21. februarja ste sodelovali tudi vi. Glede na naslov simpozija sklepam, da po vašem mnenju tranzicija iz socializma v demokracijo, ki se je začela leta 1990, še ni končana?

Ni se končala. Vsaj ne tako, kot smo si jo mi želeli. Solidna, delujoča demokracija potrebuje tri osnovne stebre. Prvi je formalnopravni steber, ki ga sestavljajo ustava, spremljajoči zakoni, volilni sistem itn. Pri tej točki smo prišli še najdlje. Drugi steber je ustrezen gospodarski sistem. Tukaj pa drugače od formalnopravnega stebra nismo prišli tako daleč. Človekove pravice in svoboščine namreč predpostavljajo tudi ekonomsko svobodo. Slovenijo različne mednarodne raziskave glede ekonomske svobode postavljajo med 180 državami okoli 97. mesta. Skoraj vse republike nekdanje Jugoslavije razen Srbije so pred nami. To pomeni, da na tem področju nekaj ni v redu. In tretji steber, na katerem sloni delujoča demokracija, je pravna država. Tudi pri tem nismo prišli prav daleč. Slovenska tranzicija v neko delujočo demokracijo torej še ni končana.

V tiskani izdaji in v Trafiki24 Umek ugotavlja, da se slovenska levica ravna po Kučanovih besedah; pravi, da je v Sloveniji uspelo le tajkunom, ki niso bili preveč lakomni; razmišlja, ali lahko Sloveniji nekaj podobnega kot je uspelo Kurzu v Avstriji ponovi tudi Tonin; pove, zakaj bi morali vsako leto zmanjševati število zaposlenih v javnem sektorju za nekaj odstotkov; izpostavi, da imamo veliko nezaposlenih in nezaposljivih diplomantov in hkrati veliko delovnih mest, za katere ni delavcev.