Revija Reporter
Slovenija

Die Presse o pregonu Janeza Janše: Maščevanje starih omrežij

Reporter

4. jul. 2014 5:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Janez Janša, vodja slovenske SDS, je moral malo pred volitvami v zapor, piše avstrijski časnik Die Presse.

20. junija je moral nekdanji slovenski premier Janeza Janše začeti s prestajanjem dveletne zaporne kazni, na katero je bil obsojen zaradi korupcije, povzema Die Presse dogajanje v Sloveniji in poudarja: čas odhoda v zapor ni naključje – 13. julija so namreč v Sloveniji parlamentarne volitve. Janša je predsednik največje, konservativne opozicijske stranke SDS, ki ji na volitvah napovedujejo dober rezultat.

Janši je vse to že znano, piše Die Presse, ki izpostavlja sovpadanje obtožb in postopkov zoper Janšo z volitvami v letih 2008, 2010, 2011 in 2014. Gre za nakup oklepnikov finske Patrie v letu 2006, posel vreden 278 milijonov evrov. Janša je bil takrat predsednik vlade, za odobritev nakupa pa je bil pristojen tedanji obrambni minister Karl Erjavec. Ta je bil na sojenju oproščen in pričal je, da Janša ne z razpisom ne z izbiro dobavitelja ni imel nič. V procesu na Finskem, kjer je šlo prav tako za obtožbe o podkupovanju, so bili obtoženi Patriini menedžerji oproščeni, opisuje okoliščine zadeve Patria avstrijski časnik.

Ne Erjavčevo pričanje in ne razplet sojenja na Finskem nista vplivala na odločitev ljubljanskih sodnikov, piše Die Presse, ki nato izpostavlja navedbe obtožnice o neznanem času, kraju in načinu storjenega zločina. Ob tako nedoločnih obtožbah je bilo Janševemu odvetniku težko sploh predstavljati dokaze v prid obtoženca.  

Janša je svojo kariero pričel v osemdesetih v komunistični mladinski organizaciji, piše časnik, bil nato kot disident preganjan in se nazadnje prelevil v zagovornika prostega trga in demokrata. Je priljubljena tarča levice v Sloveniji, ugotavlja Die Presse. Tudi zato, ker interne mehanizme in metode tega kroga oblastnikov še predobro pozna. V bojih, ki jih že skoraj trideset let bije z vedno istimi ljudmi, je prestal že veliko hudega.

Janševi konservativni vladi v letih 2004-2008 ni uspelo izpeljati reform – Slovenija ni dežela reform, ugotavlja časnik. Edina med nekdanjimi komunističnimi državami je, ki ni nikoli niti formalno, še manj pa dejansko, prelomila s preteklostjo. Nikjer razen v Romuniji niso nekdanja komunistična omrežja tako neprekinjeno vplivna kot tu. Nadzorujejo večino medijev in še vedno dominantno državno ekonomijo. V politiki se vedno znova pojavljajo ista imena v različnih strankarskih in političnih konstelacijah. Slovenije ni bilo sram izdati kovanca za dva evra s podobo komunističnega partizanskega voditelja, še izpostavlja Die Presse. Propadla demokracija, nek bloger opisuje svojo državo.

EU, ki se ne more nehati zgražati nad politiko desnosredinske madžarske vlade, v situaciji v Sloveniji ne vidi ničesar spornega, piše časnik. Vsaj Evropska ljudska stranka, največja skupina v Evropske parlamentu, v katero spada tudi SDS, je ob procesu zoper Janšo spomnila, da pošteno sojenje in domneva nedolžnosti sodita med evropske pravne standarde. Odsotnost Janše na volitvah postavlja pod vprašaj njihovo legitimnost, zaključuje Die Presse.