Revija Reporter
Slovenija

Čušu ni uspelo, referenduma o omejitvi priseljevanja ne bo

STA

24. mar. 2017 18:38 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Andrej Čuš

Bobo

Pristajanje Slovenije na kvotni sistem je neodvisni poslanec Čuš označil za svojevrstno hlapčevstvo v odnosu do Bruslja.

Državni zbor je danes s 15 glasovi za in 47 proti zavrnil predlog za razpis posvetovalnega referenduma o omejitvi priseljevanja in zavrnitvi kvotnega sistema dodeljevanja ilegalnih migrantov po EU, ki ga je v parlamentarno proceduro vložil nepovezani poslanec Andrej Čuš. Že poslanska razprava v četrtek je pokazala večinsko nenaklonjenost predlogu.

Čuš je v razpravi dejal, da je odločitvi za predlog botrovalo več dejavnikov, posebej pa je izpostavil varnostni vidik. Argument, da rabimo migrante, ker postajamo vse starejša družba, je po njegovih besedah nevarno metanje peska v oči. Pristajanje Slovenije na kvotni sistem je označil za svojevrstno hlapčevstvo v odnosu do Bruslja.

Vlada Čuševega predloga ni podprla. Po njenem mnenju ni bilo jasno razvidno, ali je DZ predlagal razpis posvetovalnega referenduma o nastanitvah migrantov ali omejitvi priseljevanja nasploh. Opozorila je, da je Slovenija kot država članica EU zavezana k vzpostavitvi skupne evropske azilne politike oz. skupnega evropskega azilnega sistema ter delitvi bremen in solidarnosti med državami članicami pri sprejemanju beguncev.

Proti predlogu so se v četrtek izrekli v SMC, DeSUS, SD in ZL. Tudi v NSi so ocenili, da posvetovalni referendum ni pravo orodje za soočanje z migrantsko krizo. Podpora predlogu je prišla le iz SDS. Tudi odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo 8. marca ni izglasoval sklepa o primernosti predloga.

Referendumsko vprašanje bi se sicer po Čuševem predlogu glasilo: "Ali se strinjate, da Državni zbor Republike Slovenije sprejme zakonodajo, ki omejuje priseljevanje v Republiko Slovenijo in zavrača kvotni sistem dodeljevanja ilegalnih migrantov po članicah Evropske unije?"