Revija Reporter
Slovenija

Čuš: Ne smemo postati laboratorij bruseljskih "multikulti" uradnikov

Reporter, STA

8. mar. 2017 15:31 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Andrej Čuš

Bobo

Odbor DZ za notranjo politiko je zavrnil predlog poslanca Andreja Čuša za referendum.o omejitvi priseljevanja in zavrnitvi kvot za razporejanje migrantov.

Posvetovalnega referenduma o omejevanju priseljevanja ter zavrnitvi kvotnega sistema za razporejanje migrantov po članicah EU ne bo. Parlamentarni odbor za notranjo politiko namreč na današnji seji ni podprl predloga nepovezanega poslanca Andreja Čuša za razpis takšnega referenduma.

Referendumsko vprašanje bi se po Čuševem predlogu glasilo: "Ali se strinjate, da državni zbor sprejme zakonodajo, ki omejuje priseljevanje v Republiko Slovenijo in zavrača kvotni sistem dodeljevanja ilegalnih migrantov po članicah Evropske unije?"

Kot je danes pojasnil nepovezani poslanec, bi s predlogom eksplicitno zavrnili kvotni sistem, ki je po njegovih besedah odraz tega, da so "politične elite pokleknile pred bruseljsko birokracijo". V ozadju pa je po njegovem mnenju želja po uničevanju nacionalnih držav in naše kulture. Vladi je očital, da s postavitvami migrantskih centrov po državi ignorira voljo ljudstva, zaradi česar je "zrela za kazensko ovadbo zaradi zlorabe oblasti".

"Slovenci smo solidaren narod, a danes ne more pomagati niti samemu sebi," je poudaril Čuš. Pred Slovenijo je po njegovih besedah velika varnostna grožnja in skrb, da bi postala žep za ilegalne migrante. "Edina prava politika je nič migrantov," je poudaril poslanec in dodal, da "Slovenija ne sme postati laboratorij bruseljskih 'multikulti' uradnikov".

Vlada predloga za razpis referenduma ne podpira, je povedal državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic. Iz predloga namreč ni jasno razviden predmet odločanja na referendumu, saj ni jasno, ali se nanaša na nastanitve migrantov in omejevanje priseljevanja nasploh ali pa na kvotni sistem.

Glede slednjega pa je povedal, da gre za zavezo in obveznost članic EU. Zavračanje sistema bi pomenilo kršitev zavez, ki jih je Slovenija dala ob vstopu v EU. Slovenija je tudi zavezana k vzpostavitvi skupne azilne politike, ki se spreminja in prilagaja novim razmeram in delitvi bremen po načelu solidarnosti, je še dejal Šefic. Dodal je še, da vlada uspešno uporablja vzvode upravljanja migracijskih tokov.

Da je predlagano referendumsko vprašanje nejasno, je menila tudi zakonodajno-pravna služba. Poleg tega pa bi referendum povzročil kršitev temeljev slovenske ustavne ureditve ter mednarodnih aktov, so bili prepričani v zakonodajno-pravni službi.

Temu je oporekal Vinko Gorenak (SDS), ki je opozoril, da so bili ti predpisi sprejeti v času, ko "na vratih EU ni bilo milijone ljudi". Spomnil je tudi, da so nekatere članice, kot sta Slovaška in Češka, že rekli ne sprejemu migrantov, pa se ni zgodilo nič. Gorenak je še ugotovil, da trenutno za tak referendum ni politične volje, bo pa njega nekoč zagotovo prišlo.

Poslanec SMC Marko Ferluga pa je opozoril, da se je Slovenija zavezala k skupni azilni politiki, pri iskanju skupne rešitve pa je ključna solidarnost. "In solidarnost je Slovencem v krvi," je dodal. Čušev predlog je sicer označil kot "trumpovsko retoriko, razmišljanje in delovanje, ki je medijsko zelo všečno".

Člani odbora so nato glasovali o primernosti predloga za razpis referenduma, a takšnega mnenja niso izglasovali. To pomeni, da odbor za notranjo politiko državnemu zboru ne bo predlagal razpisa referenduma.

Objavljamo Čuševo izjavo:

Danes, 8. marca 2017 je Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo obravnaval v začetku januarja vloženi predlog za razpis posvetovalnega referenduma o omejitvi priseljevanja in zavrnitvi kvotnega sistema dodeljevanja ilegalnih imigrantov po Evropski uniji.
 
Predlog so večinsko zavrnili. "Glede na nezgovornost in posmeh na odboru je jasno, da Vladi RS in parlamentarni večini ni v interesu poslušati volje ljudi," je povedal predlagatelj posvetovalnega referenduma Andrej Čuš, samostojni poslanec DZ RS in predsednik društva Najprej Slovenija.
 
"Danes je jasno, velika večina t.i. visokokvalificiranih migrantov ne premore niti poklicne izobrazbe. V Nemčiji so ugotovili, da 9 odstotkov migrantov sploh ni obiskovalo osnovne šole, 24 odstotkov pa jih je osnovno šolanje zapustilo predčasno. Zahodna Evropa ima izkušnje z migracijami in rezultat: no-go cone. Integracija več kot očitno ni uspela," je povedal.
 
Dodal je, da je "Alternativa kvotam je aktivna zaščita evropskih meja, brez t.i. humanitarnih prevozov izpred libijske obale ali dobrikanja diktatorju Erdoganu. Turčija ne sodi v Evropsko unijo in tega si žal ne upa nihče v tem parlamentu povedati. Ravnati moramo preventivno, saj je samo vprašanje časa, kdaj bo Erdogan proti Evropi poslal na stotisoče migrantov, po drugi strani pa se moramo zavedati tudi tega, da vse več držav zapira meje in vrača migrante v države, kjer so bili prvič popisani. Pred nami je realna grožnja, da postanemo migrantski žep. Zato je edina prava varnostna politika nič nezakonitih migrantov, Zakon o tujcih je samo slab PR trik izpod peres svetovalcev Mira Cerarja."