Čufer: Trenutno še ni potrebe, da bi razmišljali o prošnji za pomoč
30. sep. 2013 14:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Trenutno še ni potrebe, da bi razmišljali o prošnji za mednarodno pomoč, se je minister za finance Uroš Čufer odzval na poziv predsednika stranke SDS Janeza Janše, naj vlada zaprosi za mednarodno finančno pomoč. Minister meni, da je proračun ustrezno naravnan, ob rezultatih stresnih testov bank pa bodo pripravili postopek za financiranje sanacije.
"Trenutno še ni potrebe, da bi o tem razmišljali. Naredili bomo vse, kar je potrebno, da naredimo proračun, kot mora biti, da je ustrezno naravnan - takšen mislim, da je. In da ko dobimo rezultate bank, naredimo postopek, kako to tudi sfinancirati," je na novinarski konferenci po seji vlade danes v Ljubljani na novinarsko vprašanje odgovoril Čufer.
Rezultate stresnih testov bank pričakuje konec novembra. Takrat se bo videlo, koliko denarja bo morala država zagotoviti za sanacijo bank.
Vlada je danes sicer sprejela predlog proračuna za leti 2014 in 2015. Proračun za prihodnje leto predvideva 8,6 milijarde evrov prihodkov in 9,6 milijarde evrov odhodkov. Proračunski primanjkljaj bi tako znašal eno milijardo evrov oz. 2,9 odstotka BDP.
Predsednik SDS in nekdanji premier Janša je danes ocenil, da se je država s proračunom za prihodnji dve leti dokončno poslovila od ambicije, da se sama izkoplje iz krize, zato vladi svetuje, naj mednarodne institucije zaprosi za pomoč. Z odlašanjem bo cena vsak dan višja, pogoji za Slovenijo pa ostrejši, je opozoril.
Na Janševe besede sta se po seji vlade odzvala tudi ministra za zunanje zadeve in za pravosodje, Karl Erjavec in Senko Pličanič.
Če bi bil Janša predsednik vlade, gotovo ne bi dal takšnih izjav, je menil Erjavec. "Glede na to, da udobno sedi v opoziciji, si pa to lahko privošči," je dodal.
Po Pličaničevi oceni pa je šla Janševa izjava v smeri, da proračun ni realen. Pličanič meni, da je proračun realen, "res pa je, da je Slovenija v težkem položaju in se bomo morali vsi skupaj, z opozicijo vred, zelo potruditi, da se izkopljemo iz te situacije".
Na Janšev poziv k mednarodni pomoči so se odzvali tudi v največji parlamentarni stranki PS. "Verjamemo, da si Janez Janša iskreno želi 'prihoda trojke' v Slovenijo, saj je bil že prej podaljšana roka takšne politike," so zapisali.
Dodali so, da je krčenje socialnih pravic in spodkopavanje temeljev socialne države, kot smo jim priča v Grčiji, že skušal doseči, da je oslabiti javno šolstvo in ga privatizirati s pomočjo svojih političnih sopotnikov še en skupni imenovalec ter da enako velja za privatizacijo slovenskega zdravstva in vrsto drugih prvin "druge republike".
V PS v odzivu med drugim še pišejo, da Janša o nerealnih proračunih nima kredibilnosti govoriti, saj da je marca letos za seboj pustil letošnji proračun, "ki je bolj podoben prostemu spisu kot pa resnemu načrtu prihodkov in odhodkov" države.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke