kača, krško Svet24.si

Foto: V Krškem goste lokala prestrašila kača

supet-luna, sankt-peterburg Svet24.si

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

20245X9263 Necenzurirano

Šef slabe banke iz vrst SDS v službo k ...

bajec becarevic Reporter.si

Huda obtožba na račun Tarče in Teša: ...

Timi Max Elšnik Ekipa

Elšnik s kreativno potezo ustvaril upanje: Njegov...

milan-štrljić Njena.si

Zvezdnik Botrov razkril skrivnost svojega ...

miha butara 24 mm Ekipa

Proračun bomo podvojili, to je ogromno za ...

Svet

Varufakis: Raje si odrežem roko kot podpišem slab dogovor

Deli na:
Varufakis: Raje si odrežem roko kot podpišem slab dogovor

Foto: Reuters

Grška vlada bi lahko v primeru, da Grki na nedeljskem referendumu podprejo pogoje mednarodnih posojilodajalcev za nadaljnjo pomoč, tudi odstopila, je danes v pogovoru za avstralski radio ABC dejal grški finančni minister Janis Varufakis. Medtem pa je bonitetno oceno Grčije zaradi dolžniških težav sinoči znižala še bonitetna agencija Moody's.

Grški finančni minister je pojasnil, da bi vlada odstopila v primeru, da bi lahko kooperativno predali posle vladi, ki bo opravljala tekoče posle, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Podobno je v minulih dneh že nakazal grški premier Aleksis Cipras, ki je v pogovoru za grško televizijo ERT dejal, da bo odstopil, če bodo volivci zavrnili njegovo prošnjo, naj glasujejo proti.

V pogovoru za televizijo Bloomberg je medtem finančni minister danes dejal, da bo odstopil, če bo večina Grkov na referendumu podprla pogoje posojilodajalcev. Ni pa želel v pogovoru za televizijo špekulirati, ali bo podobno storil tudi Cipras. Dejal je tudi, da bi si raje odrezal roko, kot podpisal dogovor, ki ne vključuje prestrukturiranja grškega dolga.

V sredo je sicer v medijih odmevala novica, da naj bi Cipras pristal na skoraj vse pogoje posojilodajalcev, nato pa je popoldne presenetil, saj je vztrajal pri izvedbi nedeljskega referenduma o besedilu varčevalnega in reformnega programa, h kateremu bi se morala v zameno za svež denar zavezati njegova država. Državljane je znova pozval, naj odkljukajo "ne" - a hkrati Grčija želi ohraniti evro.

Evroskupina je zato na telefonski konferenci, na kateri je obravnavala najnovejši predlog Grčije glede dogovora o nadaljnji finančni pomoči, soglasno odločila, da bo pred nadaljnjimi pogovori počakala na rezultat nedeljskega referenduma.

Javnomnenjske raziskave kažejo, da so Grki razdeljeni glede vprašanja, na katerega bodo odgovarjali na referendumu. Raziskava francoske banke BNP Paribas kaže, da bi na referendumu pogoje podprlo 47,1 odstotka Grkov, medtem ko v sredo objavljena raziskava družbe ProRata kaže, da bi jih več glasovalo proti.

Medtem ko se grška vlada ukvarja z nedeljskim referendumom, pa je bonitetna agencija Moody's sinoči kot zadnja od treh vodilnih ta teden poslabšala oceno Grčijo. Oceno ji je znižala za dve stopnji na Caa3 in jo tako potisnila še globlje v območje ničvrednosti.

Po napovedi referenduma o pogojih pomoči je najprej agencija Standard & Poor's oceno Grčije potisnila še globlje v območje ničvrednosti, s CCC na CCC-. Agencija se je za potezo odločila, ker naj bi grška odločitev o referendumu glede reformnih ukrepov državo potisnila še bližje k bankrotu. Nato ji je sledila še bonitetna agencija Fitch, ki je bonitetno oceno Grčije znižala s CCC na CC.