zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

doncic Ekipa24.si

Luka Dončić po veliki zmagi: 'Počutim se ...

jure-podjavoršek, mojster, delovna-akcija, otroci, družina Njena.si

Mojster Jure o vzgoji otrok: V življenju se bodo ...

irving-doncic Ekipa24.si

'Moj brat!' Kakšne besede Kyrieja Irvinga o Luki ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Cerar in Klemenčič stojita za sistemskim napadom na pravno državo

Deli na:
Cerar in Klemenčič stojita za sistemskim napadom na pravno državo

Foto: Bobo

Predsednik vlade Miro Cerar, nekdaj dolgoletni svetovalec državnega zbora, še zagovarja zakonom o sistemskih preiskavah projektov državnega pomena (sprejet je bil julija v prvi obravnavi), ki ga je zakonodajnopravna služba pred dnevi raztrgala.

V mnenju, objavljenem konec avgusta, opozarja, da morajo biti pristojnosti vsakega oblastnega organa z zakonom omejene tako, da je omogočeno njegovo zakonito delovanje, to predpostavlja jasno in nedvoumno zakonsko podlago. »Iz pripomb k posameznim členom izhaja, da predlagana ureditev ne zadosti standardoma jasnosti in določnosti, ki sta temeljni prvini načela pravne države.«

Ponavlja se zgodba Komisije za preprečevanje korupcije, pri kateri se je že pokazalo mnogo vprašanj glede njenega položaja v institucionalni ureditvi pravosodja. Potrebna je bila sodna lekcija nekdanjim članom KPK na čelu z Goranom Klemenčičem (zdaj kot pravosodni minister zagovarja to pravno skrpucalo) in še komu, da v pravni državi ne morejo obstajati organi brez priziva. Pravica do učinkovite obrambe kot ena temeljnih ustavnih pravic mora biti zavezancem omogočena, še preden KPK konča postopek in nato sproži ovadbo ali poda informacijo tožilstvu in policiji.

Odgovornost Cerarja glede tega zakona je še posebno izpostavljena, saj je – tako je pojasnjeval na vprašanja poslancev – osebno poklical ministra Klemenčiča na pogovor in ga prosil, da v najkrajšem možnem času pripravi delovni predlog zakona, »ker se ne sme čakati«. Takšna je bila zaveza koalicijske pogodba in »za zakonom ne niso nobeni drugi akterji, nobeni ljudje iz ozadja«, je spomnil. Cerar bi s tem zakonom »skušal vse kapacitete združiti, povezati, da bomo končno prišli do tega, kdo je odgovoren za hude škandale, ki so ljudi oškodovali za stotine milijonov ali celo milijardo evrov in zaradi česar smo tudi v globoki finančni krizi.« V mislih je imel seveda kolobocije glede TEŠ 6 in bančno luknjo. Kaj pa Klemenčič? Zakon je v prvi obravnavi medlo zagovarjal in le površno odgovarjal na konkretna pomisleke poslancev. Niti na tiste ne, da si ustanavlja svojo KPK v vladi, ali pa ureja službo, ko bo že nekdanji minister, saj bi lahko bili predsedniki vladnih preiskovalnih skupin poleg nekdanjih vrhovnih državnih tožilcev, nekdanjih ustavnih in vrhovnih sodnikov, nekdanjih članov sveta Banke Slovenije …, tudi nekdanji člani senata KPK.   

In še ne nekaj za vlado poraznega so odkrili pravniki državnega zbora. Obrazložitev, podana k posameznim členom zakona, večinoma le povzema besedilo člena, v nekaterih primerih se od njegove vsebine celo odmika, saj se očitno nanaša na besedilo, ki je bilo kasneje spremenjeno. Bo vladajoča SMC z glasovanjem (tudi tokrat) povozila službo za zakonodajo? V imenu spoštovanja koalicijskega dogovora, čeprav je ta služba opozorila: »Odmiki od sistemskih rešitev ogrožajo pravno varnost in zmanjšujejo stopnjo zaupanja v pravo.« Namesto sistemske preiskave oziroma boja proti sistemski korupciji smo dobili sistemski napad na pravno državo. Ne verjamemo, da lahko Cerar in njegova koalicije pri takšnem pravnem voluntarizmu vztraja.