Revija Reporter
Slovenija

Brglez odgovarja SDS: Sestanka ne bo!

STA

16. jun. 2015 15:09 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Pismo, s katerim je vodstvo SDS predsedniku republike, vlade in državnega zbora predlagalo sestanek o "popravi krivice", po oceni predsednika DZ Milana Brgleza predstavlja "zgolj še en poskus SDS, da radikalizira slovensko družbo in jo umetno razdeli na dva pola". Prav tako skušajo podpisniki destabilizirati slovenski prostor, je dejal Brglez.

Brglez se je na današnji novinarski konferenci odzval na pismo, s katerim je vodstvo SDS trem predsednikom predlagalo posvet, na katerem bi preverili, "ali pri nosilcih najvišjih političnih funkcij v državi obstaja pripravljenost za iskanje dogovora o politični popravi krivice, ki je bila povzročena slovenski demokraciji in SDS".

Brglez je do pisma, ki ga je prejel v ponedeljek, kritičen. Po njegovih besedah se v SDS "uvrščajo na stran pravičnikov, medtem ko vsi ostali delujemo v škodo slovenske demokracije oz. demokrature, kot jo zaničljivo poimenujejo".

Poleg umetnega deljenja slovenske družbe skuša SDS po njegovih besedah ravno v času, ko se država po obdobju napornega okrevanja zopet postavlja na svoje noge, destabilizirati prostor.

Namesto s temami, s katerimi naj bi se ukvarjala slovenska politika, kot je izgrajevanje stabilnosti, višja gospodarska rast in postopno, vendar vztrajno zmanjšanje brezposelnosti, se pravzaprav želijo ukvarjati s preteklimi zgodbami, s preseženimi temami, je opozoril predsednik DZ. Takšna presežena tema je po njegovih besedah tudi diskurz o nelegitimnosti zadnjih državnozborskih volitev, kar ponavljajo že zadnjih 11 mesecev. Vse to utemeljujejo "na podlagi zmotnih in napačnih zaključkov o tem, kaj se je zgodilo".

"Kot predsednik državnega zbora njihov diskurz zavračam, saj ni ustrezno utemeljen," je dejal Brglez in dodal, da tega ne počne zaradi sebe ali katere koli stranke, ampak zaradi državljanov in državljank, ki želijo živeti v pravni, demokratični in ekonomsko razviti državi.

Volitve so bile po njegovem prepričanju legitimne in "legitimnost so jim dali ljudje". Kakšne izredne volitve pa po besedah Brgleza ne pridejo v poštev "ne za stranko SMC ne za parlament in ne za državo".

Kot je še poudaril, je parlament prostor politične razprave, pravne dileme pa naj razrešujejo institucije, ki so za to pristojne.

Sestanka tako po Brglezovih besedah ne bo, vsaj ne v takšni obliki, kot so jo predlagali v SDS. Glede na ton, ki ga je razbrati iz pisma, pa predsednik DZ pričakuje, da se bo diskurz z njihove strani zaostril, "še zlasti pa bo jutri precej bolj oster, kot je bil danes".

Brglez predvideva, da se bo ob sredini obravnavi paketa volilne zakonodaje na sredini seji DZ najverjetneje problematiziralo to, da se skozi to spremembo zakonodaje skuša odpraviti pravno praznino, ne samo tisto, ki jo je ugotovilo ustavno sodišče, ampak tudi širše. Kot je dodal, se očitno slovensko zakonodajo, če ni absolutno jasno napisana, da interpretirati zelo kreativno.

Brglez je sicer ocenil še, da SDS od začetka tega mandata dejansko ne sodeluje polno v delovanju parlamenta. Morala bi voditi šest odborov, vodi pa le tri izbrane, prav tako ni dala svojega podpredsednika, zaradi česar je bilo občasno moteno vodenje sej DZ in delovanje DZ, tudi v mednarodnem merilu, je opozoril Brglez.

Predsednik vlade Miro Cerar se bo na pismo vodstva stranke SDS predvidoma odzval v naslednjih dneh, so za STA pojasnili v njegovem kabinetu.

Predstavniki vodstva SDS so sicer v pismu zapisali, "da bi mesto predsednika DZ in mesto predsednika vlade danes verjetno zasedal nekdo drug, če ne bi lani prišlo do zlorabe sodstva za odstranjevanje političnih tekmecev iz volilne kampanje". Sum v nelegitimnost zadnjih volitev v DZ je bil dokončno potrjen z odločbo ustavnega sodišča v zadevi Patria, še menijo v stranki.