Prvi mož NLB in predsednik Amchama Slovenija Blaž Brodnjak ter generalna direktorica družbe Varis Lendava Sabina Sobočan, oba letošnja nosilca naziva menedžer leta, sta uvodoma predstavila pričakovanja gospodarstva.
Brodnjak je spomnil, da je uspeh Slovenije odvisen od konkurenčnosti gospodarstva in sposobnosti ustvarjanja visoke dodane vrednosti. Moramo tekmovati s kakovostjo, ne s ceno, je bil jasen. Ker znamka narejeno v Sloveniji še nima veljave v svetu, morajo biti slovenski izdelki še toliko bolj kakovostni, za ta cilj pa je bistveno zadržati in privabiti najboljše kadre.
Sobočan si medtem želi, da bi moto zeleno, ustvarjalno in pametno poganjal celotno gospodarstvo. Kot družinsko podjetje v Varisu stremijo k enostavnosti in agilnosti, potrebujejo pa razumevanje države in državne uprave. Sama se zavzema za več podjetniške miselnosti in inovativnosti v vseh družbenih podsistemih, ki naj bodo s tem podpora dolgoročni konkurenčnosti gospodarstva.
Trije predsedniški kandidati, ki jim javnomnenjske ankete najbolje kažejo, so se uvodoma zavzeli za kulturo dialoga, predsednika republike pa vidijo kot tistega, ki spodbuja družbeni dialog in išče točke soglasja med deležniki ter skrbi, da se zadeve pri velikih sistemskih vprašanjih tudi dejansko premaknejo naprej.
Logar, ki kandidira s podporo volivcev in obenem uživa podporo SDS in SLS, meni, da je za gospodarski uspeh potrebna država, ki ima ugled v svetu, ki je proaktivna in ki išče nova tržišča prek gospodarske diplomacije. Pri tem vidi še veliko neizkoriščenih priložnosti. Po njegovih besedah smo v fazi, ko je napačen korak bistveno bolj usoden in drag kot pred desetletji, zato mora biti država odzivna na želje in zahteve gospodarstva, je dejal.
Nataša Pirc Musar, ki kandidira s podpisi volivcev, je izpostavila svoje dosedanje izkušnje tako v javnem kot zasebnem sektorju, je omenila širok pojem človekove varnosti, pri katerem pomembno vlogo igrata socialna pravičnost in varnost. Večjo socialno varnost lahko omogoči prav gospodarstvo prek zaposlovanja in plačevanja davkov.
Gospodarstvo po njenih besedah potrebuje kakovostno delovno silo, zato je v tej luči naklonjena tudi ukrepu socialne kapice. S tovrstnim ukrepom bi namreč najboljšim kadrom olajšali, da ostanejo v Sloveniji, obenem pa bi lahko pridobili tudi tuje strokovnjake, da ne bomo le tranzitna država za kadre z Zahodnega Balkana. Zavzemala se bo tudi za pozitivno migracijsko politiko, saj Slovenija za vse potrebe preprosto nima dovolj lastnih kadrovskih moči.
Tudi Logar se je zavzel za socialno kapico. Z vsakim odlašanjem s tem ukrepom so stroški večji, posledica pa bo, da bo Slovenija izropana kadrov, je opozoril. Brglez, skupni kandidat SD in Gibanja Svoboda, se pri tem vprašanju medtem ni želel postavljati na predhodna izhodišča. Njegov pogled bo takšen, kot bo rezultat socialnega dialoga, ki bo morda spodbudil tudi inovativne rešitve.
Socialni dialog namreč vidi v izhodišču svojega koncepta novega družbenega dogovora. Kot gradnike tega dogovora vidi še socialno državo, državno spodbujanje zelenega prehoda in prebojnih tehnologij, ki bodo bistvenega pomena za konkurenčno prednost v prihodnosti, in družbeno odgovornost podjetij. Država mora ustvarjati pogoje za razvoj podjetij, v zameno pa naj pričakuje družbeno odgovornost, je navedel.
Vsi trije kandidati so izpostavili pomen gospodarske diplomacije in odpiranja vrat tujim vlagateljem, prav tako so zagotovili, da bodo pri predlaganju ljudi za položaje v pomembnih državnih ustanovah gledali na strokovnost, ne na najmanjši politični imenovalec.