Borzniki so demonstrantom ušli skozi stranska vrata
17. okt. 2011 9:09 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Skupina protestnikov danes tretji dan vztraja pred stavbo Ljubljanske borze. "Okupacija borze", kot pravijo, pomeni odprtje skupnega javnega prostora za razpravo. Glavni vhod borze je zaprt, zaposleni in drugi v stavbo vstopajo pri drugih vhodih. Protestniki zatrjujejo, da bodo vztrajali, "dokler bo potrebno".
Zjutraj so izvedli "skupščino okupacije borze 15o", v kateri prisotni povedo svoje mnenje in predlagajo aktivnosti. Ob 11. uri bodo imeli delavnico na temo direktnega socialnega dela, ob 16. uri delavnico o prekernem delu, za ob 18. uri pa so napovedali novo skupščino.
Glavni vhod v stavbo Ljubljanske borze je zaprt, zaposleni in drugi v stavbo vstopajo pri drugih vhodih. Okrog prostora pred borzo, kjer je trenutno postavljenih 17 šotorov, stoji nekaj policistov. Na ljubljanski policijski upravi so sicer pojasnili, da niso zaznali nobenih nemirov ali kršitev javnega reda in miru.
Kot je povedal Andrej Kurnik z ljubljanske fakultete za družbene vede, je protest pred borzo simboličen, ker borza "simbolizira neko mašinerijo razlaščanja, mašinerijo, ki je zlomila možnost generiranja družbenega bogastva".
"Okupacija borze je odprtje skupne javnega prostora za diskusijo, za destigmatizacijo brezperspektivnosti, revščine, za to, da se začnemo pogovarjati, organizirati po principih neposredne demokracije, direktne akcije, mreže," pravi Kurnik.
Želijo oblikovati "to, čemur pravimo osvobodilno gibanje proti politikam zategovanja pasov, proti politikam, ki jemljejo generaciji proizvajalcev družbenega bogastva prihodnost", ter začeti "demokratizirati ekonomijo in družbo ter oblike obvladovanja v ekonomiji in družbi".
Kot pravi, sedaj spodbujajo ljudi, da pridejo pred borzo, da spregovorijo o svojih težavah, sočasno pa bodo začeli oblikovati zahteve. "Ampak ne na način, da bi prenašali to na politične stranke, ampak da gradimo skupno moč. To je edini način, da izborimo to, za kar tukaj gre - dostojanstveno življenje za vse, da lahko ljudje svoje potenciale realizirajo. V družbi, katere ekonomsko politiko diktirajo finančne institucije, je to nemogoče," pravi Kurnik.
Ta javni prostor bo odprt, "dokler bo potrebno, dokler ne bo stvar toliko zrasla, da lahko gremo v svoje šole, svoje univerze, svoja mesta in se tam organiziramo, da lahko zgradimo močno družbeno opozicijo, ki bo izborila alternativno". Kurnik pravi, da bodo to noč zagotovo še vztrajali pred stavbo borze.
Sodelavec Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, ki je protestnikom prinesla čaj in sendviče, Goran Lukič pravi, da "stvari, ki se dogajajo, niso pomembne le tu in sedaj pred Ljubljansko borzo, ampak mislim, da so pomembne za ves ustroj, ki se bo, upam, zelo hitro spremenil, saj je nevzdržen". Dogajanje pred borzo vidi kot "del globalnega premikanja, kateremu se moramo čim prej pridružiti, da bo učinkovit in da se bodo čim prej pokazale rešitve".
Protestniki pred borzo vztrajajo od sobote, ko je bil v Ljubljani ter tudi v Mariboru in Kopru protest proti
"nasilju finančnega kapitalizma", protestniki so opozarjali na po njihovem nepravično prerazporeditev bogastva in potrebo po spremembi sistema.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke