Revija Reporter
Slovenija

Bomo zaradi Golobove cenene demagogije dobili dodatno delovno soboto? (KOMENTAR)

Igor Kršinar
20 2.582

15. avg. 2023 6:00 Osveženo: 7:48 / 15. 8. 2023

Deli na:

Predsednik vlade Robert Golob je v okviru Dneva solidarnosti obiskal območje Mengša in poziral s prostovoljci.

Vlada RS

Kot strela z jasnega je odjeknila novica, da bo 14. avgust prost dan, dan solidarnosti, kot je izjavil premier Robert Golob.

Tistim, ki so takrat nameravali vzeti dopust, tega ni bilo več treba in so tako prihranili še en dan dopusta, ki ga bodo lahko izkoristili prihodnjič. Težko si je namreč predstavljati, da so vsi trumoma z lopatami drveli na prizadeta območja odpravljat posledice poplav, res pa je takšno ponudbo do petka izrazilo skoraj 30 tisoč ljudi. Vsi ti so se prijavili v aplikacijo Poplave 2023 in so počakali na odgovor, kam naj pridejo, sicer bi lahko tam, kjer bi se pojavili, povzročili več težav, kot pa pomagali.

Ampak na ključni problem prostega dne solidarnosti so opozorili gospodarstveniki in ekonomisti. Podjetja, ki so že imela nekaj škode v poplavah, bodo zaradi prostega dne imela dodatne stroške, poleg tega bodo ob dodatne prihodke, so opozorili na Gospodarski zbornici Slovenije. Ukrep bo prizadel tudi podjetja, ki so se zaradi povečanega števila naročil celo odpovedala kolektivnemu dopustu.

Še vedno je odprta možnost, da bomo poleg solidarnostnega prostega dneva dobili še solidarnostni delovni dan. Tako da bodo tudi tisti, ki so v ponedeljek počivali, neko soboto (humanitarno) delali v svojih službah.

Obrtniki in podjetniki opozarjajo, da imajo na ta dan vnaprej načrtovano delo, naročene stranke, prevozniki morajo dostaviti blago. Mimogrede, tudi revija, ki jo berete, je zaradi te nenadne in nenavadne odločitve politike izšla dva dni prej, sicer bi jo prodajali dva dneva manj.

Zato predlagajo, da bi namesto prostega dne določili dodaten delovni dan in bi obračunane stroške za ta dan namenili za pomoč prizadetim v poplavah, hkrati bi se država za ta dan odpovedala davkom in prispevkom od plač. Profesor Rok Spruk z ljubljanske ekonomske fakultete je izračunal, da vsak delovni dan v povprečju pomeni 90 milijonov evrov dodane vrednosti, zato je pozval vlado, naj poleg 14. avgusta za delovni dan razglasi tudi 15. avgust, saj bi s tem pridobili 180 milijonov evrov, ki bi jih lahko namenili za odpravljanje posledic poplav. Tega denarja Slovenija drugače nikoli ne bo videla iz evropskega solidarnostnega sklada, je še prepričan ekonomist Spruk.

Zadržke do te premierjeve slabo premišljene ideje so imeli tudi nekateri poslanci, ne le v opoziciji, ampak tudi v koalicijskih strankah. A ker je bilo to del celotnega zakonskega paketa za zagotovitev nujnih finančnih sredstev za odpravljanje posledic poplav, so ga soglasno sprejeli.

Še vedno pa je odprta možnost, da bomo poleg solidarnostnega prostega dneva dobili še solidarnostni delovni dan. Tako da bodo tudi tisti, ki so v ponedeljek počivali, neko soboto (humanitarno) delali v svojih službah.