Revija Reporter
Slovenija

Bo o referendumu o proračunu odločalo ustavno sodišče?

STA

21. dec. 2012 10:36 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

DZ je današnjo izredno sejo začel z obravnavo predloga sklepa, da na ustavno sodišče vložijo zahtevo za presojo ustavnosti posledic, ki bi nastale z odložitvijo uveljavitve ali zaradi referendumske zavrnitve zakona o izvrševanju proračunov (ZIPRO) za leti 2013 in 2014. V PS so povedali, da sklepa ne bodo podprli, v SD pa, da bodo glasovali proti.

Zahtevo za sklic izredne seje DZ so vložile koalicijske poslanske skupine. Te želijo, da DZ pošlje pobudo sindikatov javnega sektorja za referendum o zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014 na ustavno sodišče. To naj presodi, ali bi z odložitvijo uveljavitve ali neuveljavitvijo zakona nastale protiustavne posledice. Poslanci bodo o predlaganem sklepu glasovali še danes.

V SDS so v predstavitvi stališč poslanskih skupin opozorili, da je v primeru, ko je izvajanje proračuna blokirano, lahko blokirana celotna država. Država namreč v tem primeru ne deluje, je dejal Andrej Šircelj. "Blokada proračuna pomeni, da se ne izvajajo pravice, ki so državljanom zagotovljene z ustavo," je opozoril.

Če bi sindikati z referendumsko pobudo uspeli, bi nas posledice vodile v še hujše razmere od današnjih, je dejal Šircelj. Ne bi bilo namreč mogoče izvesti konsolidacije javnih financ, pravi. Po njegovih besedah bi bili v tem primeru med drugim kršeni ustavni pravici do socialnega in do zdravstvenega varstva. Vse to bi imelo tudi mednarodni učinek, ker ne bi mogli črpati evropskih sredstev, je poudaril.

Tudi v poslanskih skupinah koalicijskih DL, SLS, DeSUS in NSi so izrazili podporo predlaganemu sklepu, ker bi referendum po njihovi oceni lahko povzročil neustavne posledice. "Ne vem, če sindikati sploh vedo, kaj njihova poteza pomeni," je dejala Marija Plevčak iz DeSUS. Jožef Horvat iz NSi pa je menil, da je odgovornosti za določene poteze "treba dati ime in priimek".

Nestrinjanje z vladno politiko pa so izrazili v poslanskih skupinah PS in SD. V poslanski skupini PS so povedali, da sklepa ne bodo podprli. Odgovornost za nastali zaplet namreč v celoti nosi vlada, je dejal Jerko Čehovin. Poudaril je, da je socialni dialog nujen in da bi se morala vlada o odprtih vprašanjih pogovarjati s sindikati.

V poslanski skupini SD pa menijo, da se vlada s sindikati ni pogajala z namenom, da bi dosegla dogovor. "Jasno je, da ustavno sodišče ne bo dovolilo referenduma," je dejala Andreja Črnak Meglič. "Požar bo pogašen, a žerjavica bo tlela naprej," je opozorila. V poslanski skupini SD po njenih besedah ne želijo prevzeti odgovornosti za nastali položaj in se bodo pri glasovanju o predlaganem sklepu vzdržali.