Niti ne en delovni dan pred skrbno pripravljeno predstavitvijo knjige Alain de Benoista Manifest za evropski preporod (dogovorjena je bila za ponedeljek, 29. 10.) je knjižnica Otona Župančiča (odgovorna oseba, ki ukaz izvršila je Barbara Bračič Fabjančič) predstavitev odpovedala.
Alain de Benoist je sicer svetovno znana osebnost, ki piše v najpomembejše časopise na starem kontinentu in drugod (Le Figaro, na primer). Je avtor več kot petdeset knjig ter člankov, v katerih – po navedbah elektronske enciklopedije – kritizira desnico, rasizem, liberalni kapitalizem, idejo stalnega napredka in zahodno hegemonijo. Njegovo delo je tudi usmerjeno proti neoliberalizmu (https://sl.wikipedia.org/wiki/Alain_de_Benoist).
Odpoved predstavitve knjige je reakcija na članek v časopisu Mladina, ki se financira iz vsiljenih presežkov pri cenah žilnih opornic, njegovi lastniki pa poslujejo vse prej kot jasno in transparentno. Še več: časopis bi bil v vsakem urejenem pravosodnem sistemu že prepovedan iz dveh razlogov: zaradi kriminalnega finančnega ozadja, ki označuje njegove izdajatelje, in zaradi nevzdržne mere sovražnega govora, s katerim obklada vse, ki jih postranzicijsko zakulisje v Sloveniji označi za nevarne sistemu. Tega zakulisna oblast vzdržuje zavoljo sebe same in svojih finančnih interesov.
Odpoved predstavitve knjige je dogodek, ki bi moral v demokratični javnosti odmevati kar se da najširše. Prihaja namreč v neposredno bližino dveh prelomnic: 31. 10. obhajamo praznik slovenske Reformacije, ki je neločljivo povezana s knjigo, njeno svobodo, predvsem pa svobodo njenega pojavljanja in distribucije. Novembra 2018 obhajamo hkrati stoletnico smrti Ivana Cankarja, največjega slovenskega pisatelja, ki je svoje življenje posvetil prav knjigi in njenemu poslanstvu.
Ko enkrat pridejo po knjigo in jo postavijo zunaj zakona, je samo vprašanje časa, kdaj bodo to storili z ljudmi.
Ko levi fašizem (Mladina) začne v imenu svoje lastne ideologije označevati vse, kar mu ni pogodu kot fašistoidno, moramo udariti plat zvona. Zdravnik zdravi sebe samega! Politični sistem, ki v svojih najbolj znanih knjižnicah prepoveduje predstavitev tujih knjig renomiranih avtorjev, se že z dejanjem samim uvršča med (pol)totalitarne sisteme. Samo čakamo lahko, kdaj bodo tudi Trubarjevo knjigo, Biblijo, označili za (desno)fašistično in nad njo izrekli anathema sit.
V znak protesta odpovedujem svoje branje Ivana Cankarja, predvideno kot eden od zaključnih dogodkov Cankarjevega meseca v mestni knjižnici 17. novembra. Ivana Cankarja bo v teh prostorih mogoče brati, ko bodo spet omogočali gostoljublje duhu velikih Slovencev, duhu svobode in odprtosti.
K bojkotu Mestne knjižnice Ljubljana pozivam vse državljane RS in meščane Ljubljane. Ko enkrat pridejo po knjigo in jo postavijo zunaj zakona, je samo vprašanje časa, kdaj bodo to storili z ljudmi. Če se ne bo nič zgodilo, noben praznik Reformacije v samostojni Sloveniji ne bo imel tako grenkega priokusa kot prav letošnji.