Revija Reporter
Slovenija

Alenka Arko in Alenka Marovt s POP TV v službi Nine Betetto in Branka Masleše

Nenad Glücks

2. jun. 2016 5:02 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Oddaja Preverjeno je očitno v prid kandidaturi podpredsednice vrhovnega sodišča Nine Betetto za mesto predsednice vrhovnega sodišča postregla z lizunskim prispevkom, v katerem se zgražajo nad »napadi« na Betettovo, Maslešo in slovensko sodstvo nasploh, ki da je naravnost odlično.

Po pravem fiasku podpredsednice vrhovnega sodišča Nine Betetto s kandidaturo za sodnico na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu, ko je zanjo glasovalo samo 14 predstavnikov od skupaj 134 prisotnih delegatov, je prišel čas za friziranje njene podobe v javnosti. Očitno držijo navedbe, da dela sedanji predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša v zakulisju vse na tem, da bi postala prav Betettova njegova naslednica na najvišji sodni funkciji. Tako bi se namreč nadaljevala kontinuiteta v sodstvu v vseh pogledih- ideoloških, okostenelih, pristranskih, hierarhičnih…

V vlogo lizunskega lišpanja Betettove, sedanjega predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše in slovenskega sodstva nasploh sta strumno stopili urednica oddaje Preverjeno na Pop Tv Alenka Arko in novinarka Alenka Marovt. Slednja je tako na dolgo in široko problematizirala kritični filmček o Betettovi, ki so ga prejeli predstavniki držav v parlamentarni skupščini sveta Evrope, ki volijo sodnike ESČP (iz Slovenije so nato izvolili odvetnika Marka Bošnjaka). Kako grozen da je ta filmček, kako blati Slovenijo v tujini, kako omadeževana je slika slovenskega sodstva v tujini… Mimogrede, pri kršenju človekovih pravic v zadevi Patria je sodelovala tudi Betettova z glasovanjem proti izločitvi Masleše pri sojenju.

V prispevku je nastopil poslanec SD Jan Škoberne, sicer med delegati iz Slovenije v parlamentarni skupščini Sveta Evrope, in lapal o tem, da »diskreditacija Betettove sploh ni bila potrebna«, saj so se vse skupine delegatov strinjale, da je najboljši kandidat iz Slovenije Bošnjak. To seveda ne drži, sprva je bila favoritka socialistov prav Betettova, vendar so ji na koncu še socialisti obrnili hrbet. Kot v posmeh je Škoberne govoril, le kako bo Slovenija privabila tuje investitorje, če se jo tako blati v tujini. Kot da ravno njegova SD ni tista stranka, ki skuša z vsemi silami preprečiti vstop tujega kapitala v Slovenijo- na ta način se namreč ohranjajo pri življenju parazitska tranzicijska omrežja levice.

Novinarka Marovtova je v prispevku celo uporabila sodnega tolmača Remza Skenderovića- znan naj bi bil predvsem po tem, da nenehno piše pisma bralcev, izdal jih je že v treh knjigah (!)- kot da je ta oseba najbolj verodostojna za oceno sodstva. Seveda je Skenderović zelo zadovoljen s slovenskim sodstvom, od ocen ena do pet bi mu podelil solidno štirico, ugotovil pa je, da so bile Betettovi zaradi blatenja kršene človekove pravice.

Navdušenje Skenderovića glede slovenskega sodstva je bolj razumljivo v luči tega, da je kot sodni tolmač od leta 2003 od proračunskih porabnikov zaslužil kar 429 tisoč evrov, od tega levji delež prav od sodišč, s čimer je kot fizična oseba 11. največji slovenski zaslužkar s podjemnimi pogodbami z javnim sektorjem. Tega seveda novinarka ni omenila. Glede dr. Klemna Jakliča, predavatelja na univerzi Harvard, ki mu je vladajoča koalicija kljub odličnim referencam zaprla pot do Strasbourga, je novinarka Pop Tv navrgla, da naj bi bil favorit desnice. Mar je torej dosedanji sodnik na ESČP dr. Boštjan M. Zupančič, ki se je poudarjeno javno izrekel za dr. Jakliča, kot daleč najboljšega kandidata, del slovenske desnice?

Novinarka je šla celo tako daleč, da je v zvezi s slovenskim sodstvom primerjala sojenje Ivanu Zidarju in sojenje v zadevi Patria, češ da so odvetniške ekipe spretno iskale obvode. Gre za eklatantno manipulacijo: v procesu Patria so obvode v smeri obsodbe v resnici iskali sodniki, zato je na koncu ustavno sodišče sodbe tudi razveljavilo zaradi kršenja človekovih pravic. V prispevku je dejala, da se je čas reševanja sodnih zadev skrajšal na 2,7 meseca, pri čemer novinarka očitno ne loči med (dolgotrajnim) sojenjem v pomembnejših zadevah in zemljiškoknjižnimi ali izvršilnimi zadevami. Čas reševanja gospodarskih sporov je še vedno katastrofalno dolg, med najdaljšimi v Evropi.

Prav smešen pa je bil zaključek daljšega prispevka, v katerem je dala novinarka Masleši možnost, da se pohvali, da je veliko naredil, pri čemer je omenila, da je bil ves čas strelovod za napade na sodstvo. Nič pa o tem, da ta oseba med drugim zaradi zaničevanja slovenske osamosvojitve in navduševanjem nad streljanji prebežnikov čez jugoslovansko mejo v prejšnjem režimu, ne bi smela priti nikoli niti blizu funkciji predsednika vrhovnega sodišča.

Hkrati je prav nekdanji okoreli partijec Masleša najbolj oblatil sodstvo s svojim grobim kršenjem človekovih pravic v zadevi Patria, kar je ugotovilo tudi ustavno sodišče. Po tem, ko si je za svoj novinarski trud zaposlitev v službi za odnose z javnostmi vrhovnega sodišča lani prislužil novinar Dnevnika Sven Berdon, si je nedvomno za svoj trud to mesto zaslužila tudi novinarka Marovtova.