Revija Reporter
Slovenija

165.000 prekrškarjem, ki so jih ujeli mariborski radarji, kazni ne bo treba plačati

STA

8. mar. 2013 13:18 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Po spremembi zakona o prekrških si lahko številni Mariborčani, ki so jih zaradi prehitre vožnje ujeli sporni radarji, oddahnejo. Sprememba zakona namreč nalaga, da mora biti kršitelj s kršitvijo seznanjen v 30 dneh. Z Medobčinskega inšpektorata in redarstva Maribor so danes sporočili, da za pretekle kršitve ne bodo pošiljali plačilnih nalogov.

Državni zbor je v torek sprejel novelo zakona o prekrških, ki med drugim določa, da v primeru, ko je od ugotovljenega prekrška s tehničnimi sredstvi, s katerim posameznik ni bil seznanjen, minilo več kot 30 dni, postopka ni več mogoče začeti.

Mariborski medobčinski inšpektorat in redarstvo je v današnjem sporočilu za javnost zapisal, da bo deloval skladno z veljavno zakonodajo in torej ne bo pošiljal plačilnih nalogov za nazaj. Kot je za STA pojasnil Mitja Senekovič z omenjenega inšpektorata, so si tudi sami oddahnili, saj bi bili v primeru pisanja kazni kadrovsko močno preobremenjeni.

Do konca februarja so namreč radarji zabeležili že več kot 165.000 prekoračitev hitrosti, kar bi pomenilo več milijonov evrov kazni. To po besedah Senekoviča pomeni najmanj 30.000 prekrškov mesečno, medtem ko se medobčinsko redarstvo v povprečju ukvarja z okoli 20.000 prekrški na leto.

Mariborska občina je s podjetjem Iskra Sistemi lani sklenila 30 milijonov evrov vredno koncesijsko pogodbo, po kateri naj bi podjetje v obdobju štirih let posodobilo dotrajan semaforski sistem v mestu, pri tem pa naj bi se del plačanih kazni z na novo postavljenih radarjev stekal na njegov račun. Prve radarje so postavili sredi oktobra, a je bila že nekaj dni pozneje vrsta radarjev po mestu uničenih in zvrstili so se množični protesti, ki so naposled vodili do odstopa župana Franca Kanglerja. Trenutno je v Mariboru postavljenih okoli 30 radarjev.

Kljub številnim zabeleženim kršitvam plačilnih nalogov zaradi prekoračitev hitrosti še niso izdajali, saj se je pogodba med občino in Iskra Sistemi izkazala za sporno in še čakajo na mnenje državnih institucij o njej. Takrat so se na redarstvu sklicevali na dveletni in štiriletni zastaralni rok za izdajo kazni.

"Trenutno še zmeraj poteka nadzor računskega sodišča in komisije za preprečevanje korupcije, zato Medobčinski inšpektorat in redarstvo Maribor do zaključka nadzora in podaje končnega mnenja pristojnih državnih inštitucij ne bo izdajal plačilnih nalogov," so pojasnili na občini. Prav tako je mestni svet prejšnji teden pooblastil podžupana Milana Mikla za začetek pogajanj z družbo Iskra Sistemi s ciljem, da bi prekinili pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu.

Ker so se pojavila vprašanja, ali je res že mogoče z gotovostjo trditi, da kazni ne bo, če pa novi zakon o prekrških še ni stopil v veljavo, Senekovič odgovarja, da se do uveljavitve zakona najverjetneje še ne bodo razjasnili vsi dvomi okoli pogodbe z Iskra Sistemi. Prav tako je možno, da bo pogodba do takrat že prekinjena.

Nova zakonodaja se bo lahko uporabljala tudi za storjene prekrške pred spremembo zakona, saj gre za procesni postopkovni predpis, kjer se uporablja zakonodaja, ki je v veljavi v času obravnave in ne storitve dejanja, je še pojasnil Senekovič.

V podjetju Iskra Sistemi so nad tem, da mariborski redarji še niso začeli izdajati kazni, ogorčeni. "Izjemno sem presenečen, da v mestu Maribor, v katerem smo v mesecu februarju zabeležili 140 prekoračitev hitrosti, večje od 50 kilometrov na uro, mestno redarstvo ne opravlja dela in sankcionira takšnih kršitev. Mogoče se bomo prvič pogovarjali, ko bo otrok stopil s pločnika na cesto in ga bo nekdo pri 110 kilometrih na uro povozil. To je problem mesta," je po današnjem sestanku na mariborski občini povedal predsednik uprave Iskra Sistemi Dušan Šešok.