Predsednik SDS je ponovno napovedal predčasne volitve, predsednik vlade in Gibanja Svoboda Robert Golob pa še kar ni sposoben pogledati resnici v obraz – da je koalicija doživela poraz, kar je pravilno ugotovil novi predsednik SD Matjaž Han.
Od tistih, ki so na oblasti, se upravičeno pričakuje, da bodo kaj naredili. Še posebej, če ima vladajoča koalicija v parlamentu trdno večino. Če oblast ni operativna, ne rešuje problemov, se večino časa ukvarja sama s sabo, ni sposobna upravljati države. Državljanov ne gre podcenjevati, na naslednjih volitvah izdajo račun. To pravilo velja povsod v demokratičnem svetu in vse bolj tudi v Sloveniji.
Novi obrazi odhajajo, Janez Janša pa se vrača
Od Janeza Drnovška naprej ni bilo premierja, ki bi ponovil mandat. Propadel je Tone Rop, za njim Borut Pahor, nato Alenka Bratušek, sledila sta Miro Cerar in Marjan Šarec, zdaj imamo Roberta Goloba, ki je še kar prepričan, da mu drugi mandat ne uide, ko deli obljube, katere vse reforme bodo naredili in da za to potrebujejo dva mandata. Novi obrazi odhajajo eden za drugim, Janez Janša pa se vrača. Tudi njemu ni uspelo ponoviti mandata (dveh zaporedoma), a je bil že trikrat premier in dela vse za to, da bi bil še v četrto.
Novi obrazi odhajajo eden za drugim, Janez Janša pa se vrača. Tudi njemu ni uspelo ponoviti mandata (dveh zaporedoma), a je bil že trikrat premier in dela vse za to, da bi bil še v četrto.
Da je ta trenutek absolutno prehitro govoriti o tem, kakšna bo sestava naslednje vlade ali pa kdo bo zmagal, v intervjuju v tokratni številki Reporterja pravi lider SD in gospodarski minister Matjaž Han. Da ima ta koalicija še dve leti časa, da izpolni nekatere obljube, ki so jih dali pred volitvami in da rešuje težave, ki so se nakopičile. Po njegovem je realno do konca mandata pričakovati sprejetje plačne in pokojninske reforme, spremembe v zdravstveni zakonodaji, za davčno reformo, ki se mu zdi prav tako pomembna, bo verjetno zmanjkalo časa.
Zmaga na volitvah v Evropski parlament mu je dala krila
Han se zaveda, da se od političnih floskul ne da živeti in zagotavlja, da ve, kaj morajo socialni demokrati z njim na čelu narediti, da bodo prepričali državljane, da so vredni zaupanja. A eno so lestvice priljubljenosti politikov, na katerih Han kotira precej visoko, druga zgodba pa je povrnitev zaupanja v stranko SD, ki se je komaj uvrstila v Evropski parlament in ima po novem namesto dveh samo še enega evroposlanca.
Janez Janša se na prihodnje volitve v državni zbor gotovo pripravlja vsaj tako resno kot na zadnje v Evropski parlament, kjer je SDS prepričljivo pometla s politično konkurenco in dosegla kar štiri mandate. Računa, da bi lahko do državnozborskih volitev prišlo že jeseni prihodnje leto, da se bodo v koaliciji slej ko prej pobili med sabo in da bodo politična trupla sama priplavala po reki.
Toda v nasprotju s kitajskim pregovorom Janša ne sedi le ob reki in čaka križem rok, da se to zgodi samo od sebe. Njegov prihod na osredno proslavo ob dnevu državnosti, kjer ga vrsto let nismo videli, ko ni bil na oblasti, je pomenljiv. Zmaga na volitvah v Evropski parlament mu je dala krila in še bolj je usmerjen h glavnemu političnemu cilju, k relativni zmagi SDS na prihodnjih domačih parlamentarnih volitvah.
Janševa železa v ognju
Da bi še v četrto sestavil vlado, Janša dobro ve, da potrebuje koalicijske partnerje. Za ta projekt dela že kar precej časa in ima tudi več želez v ognju. Anže Logar je takoj po evropskih volitvah Platformo sodelovanja iz mrtvega teka prestavil v prvo prestavo. Maja so potrdili načrt o oblikovanju 12 odborov strokovnega sveta z namenom priprave programa in nabora konkretnih rešitev pod naslovom Uspešna Slovenija 2034, junija pa sta z delom že začela odbor za energetiko in odbor za gospodarsko okolje in davke.
Je bitka za Roberta Goloba izgubljena že vnaprej, ali je sploh možen preobrat v drugem polčasu?
Strokovni svet naj bi do konca leta pripravil konkretne rešitve, kar bo najbrž programsko izhodišče nove Logarjeve stranke, ki bo nastala iz Platforme sodelovanja. Dogaja se tudi v SLS, kjer je minuli teden sicer spodletel prvi poizkus, da bi stranko prevzel Peter Gregorčič in jo nato še bolj potisnil Janši v objem. V povolilnem krču pa je še vedno Nova Slovenija, ki jo je Janša po Gregorčiču na evropskih volitvah stisnil v kot. Pa na Pavla Ruparja in njegove upokojence tudi ne gre pozabiti.
Avtocesta do oblasti
Ali smo že na avtocesti za četrto Janševo vlado, se postavlja vprašanje ob vsakem novem zdrsu vlade. Je bitka za Roberta Goloba izgubljena že vnaprej, ali je sploh možen preobrat v drugem polčasu? Bo namesto sedanjega premierja Janšev glavni konkurent z leve na naslednjih volitvah spet »novi obraz« v podobi Vladimirja Prebiliča, Aleksandra Čeferina ali koga tretjega? Na avtocesti so zaradi vzdrževalnih del postavljene ovire, in pot se lahko precej upočasni. Zaradi prometne nesreče pa tudi obstane.
Politične avtoceste ne upravlja DARS, ampak vlada, ki pa ima problem po Darsu tudi na pravih avtocestah. Še tretjega pasu z odstavnega pasu niso sposobni narediti v doglednem času ob najbolj obremenjenih vpadnicah v prestolnico. Kaj šele da bi avtoceste pred Ljubljano razširili v petpasovnice, kot lahko vidimo na Dunaju in v drugih svetovnih metropolah.