Prijavljeni ste kot
14. maj. 2015
Višje sodišče v Beogradu je danes ugodilo zahtevi za rehabilitacijo poveljnika srbskih četnikov med drugo svetovno vojno Draže Mihailovića, poročajo srbski mediji. S tem je izničilo smrtno obsodbo Mihailovića iz leta 1946 in mu vrnilo državljanske pravice.
Malezija je zavrnila plovili s skupno 600 priseljenci, je danes sporočil neimenovani malezijski predstavnik. Malezijske oblasti so navedbe o tem odločno zavrnile, poročajo tuje tiskovne agencije.
Prebivalci in turisti na Manhattnu si lahko oddahnejo, saj je policija onesposobila duševnega bolnika, ki je po mestu s kladivom napadal ljudi. Policist je 30-letnega David Barila v sredo ustrelil, ko je ta s kladivom po glavi udaril policistovo partnerko. Napadalec je preživel in se zdravi v bolnišnici.
Ameriški predsednik Barack Obama je v sredo zvečer sprejel predstavnike arabskih držav okrog Perzijskega zaliva, ki so članice Zalivskega sveta za sodelovanje (GCC), danes pa vsi skupaj potujejo v Camp David na pogovore, ki zadevajo predvsem Iran.
V letalskem napadu koalicije pod vodstvom ZDA na severu Iraka je bil v torek ubit drugi mož skrajne sunitske skupine Islamska država (IS) Abdul Rahman Mustafa Mohamed, znan tudi kot Abu Ala al Afri, je sporočilo iraško obrambno ministrstvo. Ameriška vojska je kasneje sporočila, da njena letala niso napadla mošeje, v kateri naj bi bil Afri.
Vatikan je včeraj sporočil, da se pripravlja na podpis prvega sporazuma s Palestino, dve leti potem, ko jo je priznal kot državo. S podpisom sporazuma bo Sveti sedež Palestino priznal tudi v praksi. Izrael je nad napovedjo Vatikana že izrazil razočaranje.
13. maj. 2015
Mednarodna preiskovalna komisija, ki jo financirajo zahodne države, je zbrala dovolj dokazov in pripravila več obtožnic za zločine proti človečnosti proti sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu in več članom njegovega režima. Obtožnice temeljijo na uradnih dokumentih, ki so jih več let tihotapili iz Sirije, danes poroča britanski Guardian.
Evropska komisija je danes razgrnila novo migracijsko strategijo, ki vključuje politično sporen predlog za uvedbo kvot za razporeditev prebežnikov po EU. Slovenija naj bi po bruseljskih izračunih prevzela 1,15 odstotka oseb, ki potrebujejo mednarodno zaščito in so že v uniji, ter 207 ali 1,03 odstotka od skupaj 20.000 beguncev zunaj EU.
Migrante, ki prečkajo Sredozemsko morje in skušajo vstopiti v EU, bi morali zavrniti, je zapisala britanska notranja ministrica Theresa May v članku v britanskem dnevniku Times. Izrazila je prepričanje, da bi določitev kvot za sprejem beguncev v članicah unije le še spodbudila migrante k odhodu na nevarno pot čez morje.
Torkov močan potresni sunek v Nepalu je po zadnjih podatkih zahteval najmanj 83 smrtnih žrtev, tako v Nepalu kot tudi v Indiji in na Kitajskem, so danes sporočile tamkajšnje oblasti. Poročila o žrtvah sicer še vedno prihajajo, predvsem zaradi zemeljskih plazov, ki se še vedno prožijo.
Severnokorejski voditelj Kim Jon Un naj bi dal usmrtiti obrambnega ministra Hyon Yong Chola, so danes sporočili južnokorejski obveščevalni viri. Hyona naj bi usmrtili kar s protiletalskimi topovi. Smrt pa naj bi si zaslužil zaradi neposlušnosti in ker je zadremal med formalnim vojaškim zborovanjem.
Zavezniki umorjenega ruskega opozicijskega voditelja Borisa Nemcova so včeraj na podlagi njegove raziskave objavili poročilo, ki naj bi dokazovalo vpletenost ruske vojske v konflikt na vzhodu Ukrajine. Nemcov je poročilo pripravljal, preden je bil konec februarja ubit v bližini Kremlja.
Ameriški državni sekretar John Kerry je po osemurnih pogovorih z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom v Sočiju dejal, da lahko EU in ZDA odpravita sankcije proti Rusiji, če bo v celoti spoštovan mirovni sporazum iz Minska. Izpostavil je nujo po sodelovanju Rusije in ZDA pri soočanju z globalnimi izzivi.
V Nepalu je izginil ameriški vojaški helikopter, ki je nudil pomoč žrtvam nedavnih potresov v deželi pod Himalajo. Na helikopterju tipa UH-1Y Huey je bilo šest ameriški marincev in dva nepalska vojaka, je sporočil tiskovni predstavnik ameriškega tihomorskega poveljstva.
12. maj. 2015
Kitajska in Rusija sta danes začeli svoje prve skupne mornariške vaje v evropskem prostoru. Devet ruskih in kitajskih vojaških ladij se bo v Črnem morju in Sredozemlju urilo enajst dni. To so tudi doslej prve vaje kitajske mornarice tako daleč od domačih voda, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Na morju ob obalah Tajske, Malezije in Indonezije naj bi bilo na plovilih, prepuščenih usodi, okrog 8000 migrantov, predvideva Mednarodna organizacije za migracije (IOM). Vlade držav na jugovzhodu Azije je pozvala, naj jih poiščejo in rešijo, preden bo prepozno, poročajo tuje tiskovne agencije.
Evropska komisija bo v sredo razgrnila novo migracijsko strategijo, ki bo predvidoma vključevala politično sporen predlog za uvedbo kvot za razporeditev prosilcev za azil in beguncev po EU. Predlog je še zlasti kočljiv v Veliki Britaniji, za katero so migracije eno od področij, ki jih želi reformirati pred referendumom o članstvu v EU.
Ustanovitelj francoske skrajno desne Nacionalne fronte Jean-Marie Le Pen, ki ga je stranka minuli teden suspendirala, je sporočil, da bo ustanovil novo politično skupino. "Ne bom ustanovil nove stranke, ustanovil bom skupino, ki ne bo tekmica Nacionalne fronte," je zapisal na Twitterju po poročanju tujih tiskovnih agencij.