Prijavljeni ste kot
31. jan. 2013
V povprečju so sodelujoči v januarski anketi Večera, ki so delo vlade ocenjevali z ocenami od ena do pet, vladi v redovalnico zapisali dobro dvojko. Na samem vrhu strankarske lestvice ni nobenih sprememb, SD vodi, SDS pa ostaja na drugem mestu. Največ vprašanih meni, da bi se iz politične krize najlažje izvlekli, če bi premier Janez Janša odstopil.
Noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi se po razpravi ob prvi obravnavi v DZ ne obeta dvotretjinska podpora navzočih poslancev. Podporo predlogu napovedujejo koalicijske partnerice in DL, ki so ga tudi vložile, v PS in SD pa ostro nasprotujejo višanju števila podpisov za začetek referendumske pobude.
Po mnenju predsednika Zbora za republiko Lovra Šturma bo imela destabilizacija vlade škodljive posledice. V pogovoru za Družino je dejal, da bo škodovala prizadevanjem slovenske države, da se izkoplje iz sedanjih kriznih razmer. "Za to so bili dani vsi pogoji - seveda ob nemotenem delovanju vseh državnih funkcij, vključno z vlado," je povedal.
Društvo slovenskih pisateljev (DSP) bo z današnjo javno tribuno v Cankarjevem domu (CD), naslovljeno Slovenska kultura sredi razpada vrednot, obudilo tradicijo javnih tribun iz 80. let in dalo glas predstavnikom civilne družbe. Tribune se bo udeležilo več kot 70 skupin civilne družbe, o stanju v državi pa bo spregovorilo okoli 30 govorcev.
DZ se bo ob koncu današnjega dela redne januarske seje seznanil z odstopoma ministra za pravosodje in javno upravo Senka Pličaniča ter ministra za finance Janeza Šušteršiča. Oba sta odstopila potem, ko se je DL 23. januarja odločila, da bo izstopila iz koalicije. DZ bo danes tudi ustanovil komisijo, ki bo preiskovala obstoj ekstremističnih skupin.
Za študijo o variantnih rešitvah glede dejavnosti upravljanja protokolarnih objektov in opravljanja protokolarnih storitev je JGZ Brdo plačal 11.616 evrov. Naši viri pravijo, da jo je zavod spet preplačal, saj gre za komaj 16 strani dolg tekst.
Gospodarski del programa, ki ga prinaša Temeljna listina Pozitivne Slovenije – Slovenija 2020, kaže na to, da pisci niso razumeli načel modernega korporacijskega upravljanja.
30. jan. 2013
Medtem ko so danes mediji planili po objavi Dnevnika, da naj bi menda “Trojka raztrgala vladni načrt sanacije bančnega sistema“, Finance pa so objavile faksimile komentarja “trojke”, pa je dejstvo, da je stališče ECB glede zakona o “slovenski slabi banki” že dolgo znano (vse od 19. septembra 2012) in javno dostopno. Angleško ali slovensko verzijo tega dokumenta lahko najdete na navedenih linkih. Toda ta stališča ECB so daleč od tega, da bi “raztrgala” koncept slabe banke, pač pa opozarjajo na nekaj ključnih izvedbenih vidikov v procesu sanacije bank.
Začasna vodja PS Alenka Bratušek je po prvem krogu pogovorov s parlamentarnimi strankami na današnji novinarski konferenci ocenila, da so sposobni doseči dogovor za izhod iz politične krize. Dejala je, da sedaj ni čas za ultimate, in dodala, da o konkretnih imenih za tehničnega mandatarja s strankami še niso govorili.
Človek, ki v tej državi kandidira za kakršnokoli javno funkcijo, mora imeti ne le osnovne pogoje zanjo, pač pa tudi veliko živcev, potrpežljivosti, pripravljen pa mora biti na marsikaj, tudi na zelo nizke udarce. To sem spoznala tudi ob članku z naslovom »Mož kandidatke za varuhinjo človekovih pravic, sodelavec SDV?!«, ki je bil 29. 1. 2013 objavljen na spletni strani Reporterja. Če je bil namen pisca, predvsem pa tistega, ki je to sporočil, da ne bi dobila zadostne podpore v Državnem zboru, saj bo glasovanje ta petek, mu bo morda to uspelo ali pa tudi ne.
Senat DOBA Fakultete za uporabne poslovne in družbene študije Maribor je v torek soglasno sprejel sklep, da se Francu Kanglerju odvzame strokovni naslov diplomirani ekonomist zaradi ugotovitve, da njegova zaključna naloga v pomembnem delu ni rezultat njegovega samostojnega strokovnega dela, je danes sporočil dekan fakultete Viljem Pšeničny.
Predsednik republike Borut Pahor se v teh dneh sestaja z vodstvi posameznih parlamentarnih strank. Da so se z njim že sestali, so doslej potrdili v PS in DL. Nato pa bo Pahor, kot je napovedal, sklical skupen sestanek prvakov strank, da bi ugotovili, ali obstaja volja za dogovor o skupnem nastopu za reševanje krize.
Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič delo ministrstva, ki ga je vodil, ocenjuje kot dobro, zato si želi, da bi njegov naslednik nadaljeval zastavljene naloge. "Pripravljene spremembe Slovenija potrebuje ne glede na to, kakšno vlado bo imela," pravi. Protikorupcijski zakon minister ocenjuje kot slab, zato bo potreben popravkov.
Predsednik uprave Mercatorja Toni Balažič je v torek ob predstavitvi lanskega poslovanja izpostavil nujnost Mercator narediti vitkejši in bolj racionalen, s precej manjšo administracijo. Kot je Balažič dejal v pogovoru za današnje Finance, naj bi letos število zaposlenih v skupini zmanjšali za od 800 do 1000.
NSi bo po besedah vodje poslancev stranke Mateja Tonina ostala v koaliciji vse dotlej, ko bodo pogoji za normalno delo oz. dokler bo DZ normalno sprejemal zakone te vlade. Če pa se bo izkazalo, da to ni več mogoče, bo svet NSi razmislil o tem, ali je v koaliciji vredno vztrajati. To bi po mnenju Tonina verjetno lahko ocenili po dveh sejah DZ.
Na javni tribuni Zbora za republiko v polni dvorani kulturnega doma v Novi Gorici so sogovorniki razmišljali o pravni državi, zgodovini in o tem, kakšno naj bi bilo ozadje poročila Komisije za preprečevanje korupcije. Slovenski konzul v Trstu Dimitrij Rupel se je spraševal o prihodnosti Slovenije in o tem, zakaj se politiki ukvarjajo z zgodovino.
Odbor državnega zbora za zunanjo politiko (OZP) se je v torek na zaprti seji, ki je potekala več kot devet ur, seznanil s pripravami na zagovor Slovenije na arbitraži o meji s Hrvaško. Kot je po seji povedal zunanji minister Karl Erjavec, predmeta spora niso spreminjali in ga tudi ne bodo. Pričakuje, da ga bo vlada čim prej tudi sprejela.
Predsednik vlade Janez Janša je prepričan, da bo slej ko prej v državnem zboru prišlo do razprave o poročilu komisije za preprečevanje korupcije, v kateri bo od »točke do točke« odgovoril na očitke, predstavil odgovore, ki jih je dal pred meseci komisiji, in ustrezno dokumentacijo. Na upravno sodišče je zaradi »akta politične inkvizicije« že vložil tožbo, v kateri bo razgrnil tudi vse gotovinske transakcije, za katere komisija trdi, da jih ni znal razumljivo in prepričljivo pojasniti. »Poročilo je netočno po vsebini in zgrešeno v pravnem smislu,« je še dejal Janša.