Prijavljeni ste kot
28. maj. 2025
Prvaki koalicijskih strank so danes strnili pogled na triletno delo. Premier Robert Golob je prepričan, da so "postavili zdrave temelje Slovenije, na katerih lahko gradimo boljšo prihodnost". Njihova odgovornost pa je ponuditi vizijo moderne socialne države, ki bo temeljila na vključenosti, opolnomočenju in znanju vseh državljanov, je dejal.
27. maj. 2025
Premier Robert Golob in ljubljanski župan Zoran Janković sta na festivalu Igraj se z mano napovedala nove projekte. Janković si želi, da bi se učenci Centra Janeza Levca, ki je eden od organizatorjev dogodka, že v naslednjem letu preselili v nove prostore. Golob pa je napovedal novo inkluzijo, ki bo odprla vrata šol za učence s posebnimi potrebami.
25. maj. 2025
Razvoj države ne more temeljiti na izkazovanju lojalnosti tej ali oni politični osebnosti in tudi ne na nenehni politiki proti, je prepričan pravnik dr. Matej Avbelj. Kot član ožje ekipe Platforme sodelovanja 5. junija prireja tribuno, na kateri bodo razpravljali o tem, kako najprej ohraniti in nato okrepiti evropski duh in naš evropski način življenja. »V Sloveniji je ta razprava povsem izvotljena, še več, zdi se, da aktualna politika, tako pozicijska kot opozicijska, te debate niti ne namerava sprožiti in v njej resneje sodelovati,« pravi Avbelj. Vprašali smo ga, kako gleda na Anžeta Logarja, ki naj bi z referendumom in interpeliranjem ministrice Aste Vrečko razkril Demokrate kot Janševe oprode.
21. maj. 2025
Zakaj bi se moral Janez Janša ob primeru Andreja Hoivika sam pogledati v ogledalo? Stranka SDS, posebej njen predsednik, so namreč izvajali sistematične pogrome, javne diskreditacije, spravljali so se ne samo na konkurenčne politike, ampak tudi na novinarje, v novem Reporter podkastu opozori Silvester Šurla.
Premier Robert Golob meni, da je "skrajni čas, da evropska zunanja služba in Evropska komisija pripravita mnenje in nadaljnje ukrepe glede očitne izraelske kršitve določil pridružitvenega sporazuma". Da je včeraj v Bruslju velika večina držav podprla revizijo omenjenega sporazuma, je zunanja ministrica Tanja Fajon ocenila kot korak naprej.
Zaradi referendumskega izida je lahko še najbolj zadovoljen Vladimir Prebilič, saj se mu, prosto po Matjažu Hanu, zdaj pa res odpira široka avtocesta na domačem političnem prizorišču.
18. maj. 2025
Gibanje Svoboda v volilno leto pogleduje tudi s premislekom o sodelovanjih. Premier Robert Golob je na festivalu stranke poudaril, da je treba sile leve sredine povezati. Že danes pa so naznanili sporazum o sodelovanju z mariborskim županom Sašo Arsenovičem, za katerega ocenjujejo, da je lahko temelj tako za parlamentarne kot lokalne volitve.
15. maj. 2025
Prve majske dni smo poslušali prepire, katera slovenska vlada je bila prva!? Demosova leta 1991 pod vodstvom Lojzeta Peterleta? Prva vlada po drugi vojni, ki jo je vodil Boris Kidrič? Morda pa vlada iz leta 1919, ki jo je vodil Josip Pogačnik? Če bi bili Slovenci podobni npr. Srbom, bi našli še kakšno pred letom 1919! Srbi so znani po tem, da znajo povzdigniti sebe, svojo zgodovino, da znajo celo poraze spremeniti v svoje zmage. Bitka na Kosovem polju s Turki leta 1389 je bila neodločena, a prej izguba kot zmaga, vendar jo Srbi slavijo kot zmago. Slovenci smo njihovo pravo nasprotje. Vse potlačimo!
Po reorganizaciji Centra za varovanje in zaščito, ki deluje v okviru policije, želi lastne varnostnike tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar. Ob tem pravi, da ne gre za nezaupanje centru, a podrobnih razlogov ne razkriva, je poročala TV Slovenija. Za razliko od varovanja premierja bi nadzor nad delom varnostnikov še vedno ohranila policija.
14. maj. 2025
Kaj izid nedeljskega referenduma pomeni za parlamentarne volitve prihodnjo pomlad? Zakaj je bil za novega papeža izvoljen prav ameriški kardinal Robert Prevost? Za nami je 80. obletnica konca druge svetovne vojne: kako so dan zmage obeležili v Moskvi, v Kijevu in v Ljubljani. O tem in drugih temah v novi epizodi Reporterjevega podkasta govorita Silvester Šurla, odgovorni urednik Reporterja, in novinar Dejan Steinbuch.
10. maj. 2025
Premier Robert Golob se je v govoru na državni slovesnosti ob 80. obletnici konca 2. svetovne vojne zavezal, da bodo v zunanji politiki striktno zavzemali za mir, saj je le "pot do miru tista, ki lahko nudi človeštvu bodočnost". S predsednikom zveze borcev Marijanom Križmanom pa sta ugotavljala, da je obljuba Nikoli več na resni preizkušnji.
8. maj. 2025
Obrambno in varnostno politiko je treba razširiti, je na novinarski konferenci poudaril predsednik vlade Robert Golob. Vlagali bodo v projekte tako imenovane dvojne rabe in krepili sile vojske. Poudaril je, da zaradi dviga obrambnih sredstev niso predvideni nobeni rezi v proračun, morebitne dodatne stroške bodo financirali z zadolževanjem.
Vlada bo že letos za obrambno in varnostno politiko namenila dva odstotka BDP, so sporočili iz kabineta predsednika vlade. Izdatke bodo do leta 2030 postopoma povečevali, in sicer do tri odstotke BDP. Nova obrambna in varnostna politika, s katero je premier Robert Golob že seznanil koalicijo, predvideva varnost tako za vojaške kot civilne vidike.
Papež Frančišek se je poslovil, prihaja novi papež. Zdaj čaka na beli dim domala ves svet. Lahko bi rekli, da je na papežev pogreb tudi prišel ves svet. Morda je bilo še več svetovnih politikov na pogrebu britanske kraljice Elizabete, skoraj toliko pa jih je bilo leta 1980 tudi na pogrebu Josipa Broza Tita.
7. maj. 2025
Evropski poslanec Vladimir Prebilič je sanjal, da se leto osorej po rdeči preprogi le sprehodi na funkcijo predsednika vlade. »Strici iz ozadja« slovenske levice so mu zgradili avtocesto do vladne palače na Gregorčičevi.
6. maj. 2025
Na območju Dravskih elektrarn Maribor (DEM) so danes položili temeljni kamen za Arnesov podatkovni center v Mariboru, kjer bo v prihodnje infrastruktura za odprto znanost, superračunalništvo in umetno inteligenco. Dogodka se je z nekaj ministri udeležil premier Robert Golob, ki je med drugim izpostavil tudi trajnostno naravnanost projekta.
4. maj. 2025
Predsednica države in predsednika vlade ter državnega sveta znajo obračati denar: Nataša Pirc Musar, Robert Golob in Marko Lotrič so lastniki podjetij, ki jim prinašajo znatne prihodke. Prav tako se znajde prvi soprog: Aleš Musar je milijonar, ki je svoje milijone parkiral v tujini – v primerjavi z njim je espejevka Tina Gaber malodane revica.
Nekdanji kočevski župan Vladimir Prebilič (50) ni le dober retorik in ravno prav populista, da mu prisluhnejo tudi tisti volivci, ki niso nujno zakrknjeni levičarji. S svojo ambicioznostjo, ki je ni potešila niti izvolitev za evropskega poslanca, je slovensko javnost opozoril nase na predsedniških volitvah jeseni 2022, ko je z desetimi odstotki zasedel solidno četrto mesto. Pomanjkanje karizme je doslej spretno nadomeščal z všečnimi medijskimi nastopi in občutkom, da razume težave malega človeka. Vseeno pa je na mestu vprašanje, ali bo zgolj nasmešek dovolj, da se še letos formira kot vodja levega bloka in gre na volitve kot mandatarski kandidat levice, s tem v bistvu konkurira premierju Robertu Golobu.